(MTI) - A művészeti árverés régi itáliai, német, osztrák, flamand, magyar mesterek szobraival, vásznaival indul. Olyan különös darabok kerülnek kalapács alá, mint egy XVI. századi német művész Mária, Mária Magdolna és Szent János Evangelista című, faragott diófa szobra, egy széparcú, alsó-rajnavidéki Madonna ugyanebből a korból vagy az Assisi Szent Ferenc stigmatizációját ábrázoló méretes, egykor az Esterházy-gyűjteményhez tartozó olajfestmény, amelyet Franceschini Marcantoniónak tulajdonítanak. A középkori szobrokat 7,5, illetve 7 millió forintra árazták, a festményt 7,5 millióra.
Bőven vannak védett alkotások is: egy 1500 körüli toszkán festő átszellemült Angyali üdvözlete 8,5 millióért, egy XVIII. századi itáliai festő Madonnája 800 ezer forintért. Védett festmény Francesco Solimena Madonna a gyermek Jézussal és szentekkel című alkotása, és a mester után 1700 körül festett Kárhozottak és üdvözültek című vászon is 1,5, illetve 2 millió forintért.
A XIX-XX. századi "képözönben" többségében magyar festők művei licitálhatók. Csak nemrég bukkant fel Vaszary Jánosnak az 1899 körüli évekre datált, Pipacsos réten című vászna, amely föltekerve, erősen sérült állapotban egy Andrássy úti lakás felújítása során került elő. Akkor restaurálták és egy másik aukciósházban vitték kalapács alá 32 millió forintért, Nagyháziéknál, most 12 millióra tartják. Vaszarytól a velencei biennálét megjárt, sokszor reprodukált Vadászatot is meg lehet szerezni, a licit 10 millió forintról indul.
Már a katalógus szerkesztése után került az aukciósházhoz egy Gulácsy Lajos-tájkép, amelyért 12 milliót szeretnének kapni, a Parkban című Gulácsy-akvarell kikiáltási ára pedig 4,8 millió forint. Rippl-Rónai Józseftől egy érzéki női hátakt, olajjal, vászonra festve, és egy légiesen finom Zorka-portré a kínálat 8, illetve 4 millió forintért. Hasonló árakon lehet versenybe szállni Kádár Béla, Aba Novák Vilmos, Thorma János, Koszta József és Márffy Ödön festményeiért.
A szobrászatot olyan nevek képviselik, mint Kerényi Jenő, Pátzay Pál és Borsos Miklós. A bronz, márvány aktok, portrék mellett groteszk látványt nyújt egy Mikus Sándor-szoborrészlet, az 1956-ban ledöntött Sztálin szobor bal füle. Ez is bronz, és 2,4 millió forintért lehet licitálni érte.
A további két nap is a bőség jegyében zajlik. Régészeti leletekkel, időszámítás előtti és későbbi egyiptomi, bizánci görög, római kultikus és használati tárgyakkal. Kalapács alá viszik egy budapesti magángyűjtő igen gazdag, keleti gyűjteményét 110 tételben, benne egy XVI-XVII. századi dél-indiai homokkő faragványt 2,2 millió forintért és egy XIX. századi kambodzsai szoborcsoportot egymillió forintért. Egy ritka szép habán kollekció, két XVII. századvégi, egyenként 2,2 milliót érő kancsóval, üvegek, népi kerámiák folytatják a sort. Majd ezüstök, ékszerek, porcelánok, bútorok, szőnyegek választékával zárul a négynapos aukció.