(MTI) - A Budavári Palota átalakított "A" épületében - a korábbi Ludwig Múzeum helyén - július 24-től október 15-ig lesz látható a Nemzeti kincsek Németországból alcímű kiállítás, amelynek sajtótájékoztatóját hétfőn tartották Budapesten, a Magyar Nemzeti Galériában (MNG).
"Huszonöt múzeum 500 év terméséből válogattunk hat hónap alatt, (...) ez egy sportos vállalkozás volt" - fogalmazott a mintegy 350 értéktárgyat bemutató kiállítás németországi projektvezetője.
Bettina Probst, a társrendező Nemzeti Kulturális Intézmények Konferenciájának munkatársa elmondta: a tárlat középpontjában a műkincsek, a gyűjtemények, képtárak és hanganyagok gyűjtésének története áll. A fejedelmi udvarok kincstáraitól a felvilágosodás tudományos gyűjteményein keresztül a modern múzeumokig vezet végig gyűjtéstörténet.
Bereczky Lóránd, a MNG főigazgatója a sajtótájékoztatón elmondta: a Bonnban tavaly bemutatott tárlat budapesti kiállításának ötlete "direkt kapóra jött" az idei német-magyar kulturális évad apropóján. "A differenciált kiállítás jól beillik a két ország kulturális kapcsolataiba" - vélekedett Bereczky Lóránd.
A budavári múzeum vezetője az MTI kérdésére megjegyezte: a három hónapos tárlat alatt mintegy 100.000 látogatóra számít. Az intézmény új, "A" épületének sikeres debütálását segítheti az első emeleten üzembe helyezett klímaberendezés is - tette hozzá az igazgató.
A különböző tematikájú tárlat Luther Mártontól kezdve kalauzolja az érdeklődőket - a barokk, a romantika és a felvilágosodás eszmeiségén át - egészen a XX. századi Bauhaus-stílusig. Festmények, szobrok, rajzok, irodalmi és zenei alkotások, ékszerek és tárgyritkaságok kerültek a múzeumba.
A tárlat a német újraegyesítés 15. évfordulójára készült el, az új szövetségi tartományok és Berlin 25 múzeumának és gyűjteményének közreműködésével - ismertette Hartmut Dorgerloch, a Nemzeti Kulturális Intézmények Konferenciájának titkára.
"A kiállítás olyan tárgyakat mutat be, amelyek összekötő szálak nemcsak a német tartományok, de az európai kultúra között is" - fogalmazott Hartmut Dorgerloch, aki a sajtótájékoztatón közölte: örömmel venné, ha a tárlat hatására minél többen jutnának el a tárgyak eredeti helyszíneire is.
A Luthertől a Bauhaus-ig című tárlatot kedden nyitották meg a nagyközönség előtt, előtte azonban még hétfőn este egy protokollmegnyitót is tartottak. A német és a magyar államelnökök által védnökölt kiállítás hivatalos megnyitóján beszédet mondott Schneider Márta, az Oktatási és Kulturális Minisztérium szakállamtitkára is.
A kiállítás célja
A budapesti Magyar Nemzeti Galéria a második állomása a Nemzeti kincsek Németországból. Luthertől a Bauhausig című kiállításnak, amelyet első alkalommal 2005. szeptember 30. és 2006. január 8. között Bonnban, a Kunst- und Ausstellungshalle der Bundesrepublik Deutschland épületében mutattak be. A kiállítás, amely ötszáz év művészet- és kultúrtörténetét öleli fel, a német újraegyesítés tizenötödik évfordulójára jött létre az új szövetségi tartományok és Berlin 25 múzeumának és gyűjteményének közreműködésével. A résztvevő intézmények közül 23 egyúttal a Konferenz Nationaler Kultureinrichtungen (KNK, Nemzeti Kulturális Intézmények Konferenciája) nevű szervezetnek is tagja.
A rendezők tudatosan választották a nemzetiszocialisták által bezárt és elüldözött Bauhaust a kiállítás záró fejezetének témájául. Fontos volt és továbbra is fontos az a kérdés, hogy a nemzetiszocialisták rémuralma, illetve a művészeten és a kultúrán akkor elkövetett erőszak, valamint a háború és Németország kettéosztása után mi maradt még meg abból a kulturális örökségből, amelynek gyökerei a ma Németország keleti részében található területeken fekszenek. Mi maradt ebből a gazdag kulturális örökségből, amely a szerencsés korszakokban Európa bármely tájáról, Keletről vagy Nyugatról, Északról vagy Délről érkező hatásokat is képes volt összekötni?
A német egyesítés Európa nélkül elképzelhetetlen. Határainak megnyitásával Magyarország nagyban hozzájárult Németország újraegyesítéséhez, ezen túlmenően pedig Európa egységéhez is. Budapest éppen ezért különösen alkalmasnak tűnik a kiállítás Németországon kívüli bemutatására, amely ahhoz is hozzájárul, hogy a kölcsönös művészeti és kulturális hatások mellett bizonyságot szerezhessünk a két ország folyamatos történelmi kapcsolatairól.
?Van az álmatlanságnak, újrafelidézésnek, történelmi szemléletnek egy foka, amely az élőnek csak árt, és aki végül tönkremegy miatta, akár egy emberről, egy népről vagy egy kultúráról van szó.? Friedrich Nietzsche e szavainak prófetikus jelentőséget tulajdonított. Az elmúlt században számtalan ember és egy egyedülálló kultúra jelentős része pusztult el. Az itt bemutatkozó gyűjtemények között sincs egy sem, amely a 20. század végzetes eseményeit sértetlenül átvészelte volna. A Bauhaus kiűzetése először Weimarból, majd Németországból nem a német kultúrtörténet végpontja, de olyan cezúrát jelent, amellyel naponta szembesülhetünk, és amelynek következményein nem fogunk egyhamar túllépni ? sehol Németországban. A Nemzeti kincsek Németországból. Luthertől a Bauhausig című kiállítás azt mutatja be, hogy mivel járult hozzá Kelet-Németország ahhoz, amit egykor az egész világ ?német kultúrának? nevezett. 1933-ban a ?német? és ?kultúra? szavak elszakadtak egymástól, és ellenkező jelentést kaptak. Ennek következménye volt Németország kettéválasztása is, amely politikai értelemben tizenöt évvel ezelőtt megszűnt. A kulturális újraegyesítéshez azonban szükség van a cezúráknak, de éppúgy a közös történelmi gyökereknek a felelevenítésére is.
Ebből az alkalomból a 2002-ben Halléban megalakult KNK tagjai ismét megnyitják kapuikat, és nem csupán kölcsönzőként, hanem a kiállítás társszervezőiként is.
LUTHERTŐL A BAUHAUSIG
NEMZETI KINCSEK NÉMETORSZÁGBÓL
A Magyar Nemzeti Galéria és a Konferenz Nationaler Kultureinrichtungen
közös kiállítása az A épület I. emeletén
2006. július 25-től október 15-ig
NYITVA TARTÁS: HÉTFŐ KIVÉTELÉVEL NAPONTA 10-18 ÓRA KÖZÖTT
BELÉPŐJEGYEK
az A és C épület pénztáraiban válthatók
Teljes árú jegy:1200 Ft
Kedvezményes jegy: 600 Ft
(diák, 65 év alatti nyugdíjas)
Ingyenes jegy:
6 éven aluli gyermekek, 65 év feletti nyugdíjasok
fogyatékkal élők egy kísérővel
arcképes újságíró igazolvánnyal, ICOM, ICOMOS kártyával,
pedagógus igazolvánnyal rendelkező személyek, valamint
NKÖM belépőkártyával,rendelkező közgyűjteményi és közművelődési dolgozók, továbbá
PANNON Identity Card-dal rendelkező személyek
További kedvezmények
Iskolai csoportok számára: 300 Ft/fő
Családi kedvezményes jegy:
1 szülő+max. 4 gyermek: 1800 Ft
2 szülő+max 4 gyermek: 2500 Ft
KOMBINÁLT JEGYEK
MAGYAR VADAK PÁRIZSTÓL NAGYBÁNYÁIG + LUTHERTŐL A BAUHAUSIG
(2006. AUGUSZTUS 20-IG)
Teljes árú jegy:1800 Ft
Kedvezményes jegy: 900 Ft
(diák, 65 év alatti nyugdíjas)
Iskolai csoportok számára: 600 Ft/fő
Családi kedvezményes jegy:
1 szülő+max. 4 gyermek: 2700 Ft
2 szülő+max.4 gyermek: 3900 Ft
ELŐVÉTELI JEGYEK
Készpénzfizetéssel a C épület pénztárában
Jegyelővétel ((min. 2 munkanappal előbb)
E-mail: jegyrendeles@mng.hu
Telefon/Fax: (00 36 1) 201 9082 (munkanapokon 9-17 óra között)
Tárlatvezetés előzetes bejelentkezéssel
Csoportos tárlat vezetés (maximálisan 25 főig):
Magyar nyelven: 10.000 Ft
Idegen nyelven: 15.000 Ft
E-mail: tarlatvezetes@mng.hu
Telefon/Fax: (36 1) 201 9082 (munkanapokon 9-17 óra között)
Információ
E-mail: info@mng.hu
Telefon/Fax: (00 36 1) 201 9082 (munkanapokon 9-17 óra között)
A MAGYAR NEMZETI GALÉRIA ÁLLANDÓ KIÁLLÍTÁSAI INGYENESEN LÁTOGATHATÓK.
Az ingyenes belépőjegyek a pénztárakban válthatók.
Mozgáskorlátozottak az A épületen keresztül juthatnak el a kiállításokra.