Magyarország lesz a liege-i design biennálé díszvendége

Képző


liege.jpg
Liege

Az idei biennálét a 150 évvel ezelőtt született Gustave Serrurier-Bovy, a világszerte ismert liege-i avantgard építész-designer újító szellemiségének, s az ezzel a szellemiséggel valamiképpen összefüggésbe hozható ízlésvilágnak szentelik.

 
Így a XIX. században alapított pécsi Zsolnay gyár termékeiből gazdag, mintegy háromnegyed évszázadot átölelő, több mint 120 tárgyat felvonultató kiállítási anyag látható most Liege-ben, ebben a zömmel franciaajkú belga iparvárosban. Az értőbb látogatóknak úgy hirdetik a kiállítást, mint amely az art nouveau-tól a modernizmusig terjedő spektrumot fogja át.
 
A liege-i Üvegtoronyban a Fiatal Magyar Iparművészek Stúdiója Egyesület mutatkozik be. Tárlatuk megszervezéséhez a Brüsszeli Magyar Kulturális Központ nyújtott segítséget.
 
Látható itt az Erdély Dániel által feltalált spidron-konstelláció is, amiről nehéz megmondani, hogy a művészet vagy térgeometria tudományágának területéhez tartozik-e inkább. Nem tárgy, nem is geometriai forma, hanem maga a materializálódott végtelenség. A spidron 2006 óta bejegyzett oltalom alatt álló találmány. Olyan, kétdimenziós síkkitöltő formáció, amely alkalmas különleges, háromdimenziós, dinamikusan deformálható és transzformálható alakzatok létrehozására és térkitöltő poliéderek konstruálására. A középpontosan szimmetrikus spidron és az annak átdarabolásával létrehozható tükörszimmetrikus "hornflake" ugyanabból az alapformából - egyenlő oldalú háromszögek és egyenlőszárú háromszögek végtelen sorából - származtatható.