Megújul a pécsi Régészeti Múzeum állandó kiállítása

Képző


pecsiregeszetimuzeum_bypecsinapilaphu.jpg
A pécsi Régészeti Múzeum

(MTI) - Nagy Erzsébet, a Baranya Megyei Múzeumok Igazgatóságának régészeti osztályvezetője elmondta: az 1970-es évek elején berendezett, és a megye történetét az őskortól a népvándorlás koráig mintegy 1200 tárgyon keresztül bemutató tárlatról e hónap keddjein minden kérdés feltehető a látogatók rendelkezésére álló régészeknek, muzeológusoknak. Indoklása szerint a kiállításnak azért "intenek búcsút", hogy kiegészítsék, megújíthassák az M6/M60-as autópálya Szekszárd-Bóly-Pécs között épülő szakaszán végzett ásatások leleteivel. De nemcsak a kiállítás, hanem a múzeumi épület is megújul a Norvég Alaphoz benyújtott megyei önkormányzati pályázatnak köszönhetően.    

 
Hargitai János, a baranyai közgyűlés kereszténydemokrata elnöke elmondta: a pályázat túl van az utolsó egyeztetésen, így jó esély van arra, hogy rövid időn belül kedvező döntés születik az egymilliárd forintos beruházás támogatásáról. A politikus korábban beszámolt arról, hogy a napjainkra meglehetősen rossz állapotba került Széchenyi téri Régészeti Múzeumot 2010-re a hagyományok házává szeretnék átalakítani; addig az épület a tervek szerint teljes rekonstrukción esne át, és új funkciókkal is bővülne.    
 
A jövőben a régészeti kiállítás mellé helytörténeti és természettudományi gyűjtemény kerülne, amelyet a kor követelményeinek megfelelően interaktív elemekkel mutatnának be a látogatóknak. Emellett irodát nyitna itt az örökségvédelemmel és a kézműves hagyományok őrzésével foglalkozó Porta Speciosa Egyesület, továbbá a Magyar Műemlék és Épületgondozó Alapítvány, lehetőséget adva örökségvédők, kézművesek oktatására, képzésére.    
 
A Hagyományok házának kialakítása nem tartozik a pécsi Európa Kulturális Fővárosa (EKF) program beruházásai közé, de illeszkedik a rendezvénysorozat szellemiségéhez, a rekonstrukcióra váró épület pedig közel van az ókeresztény emlékhelyekhez.