Melocco 56-ja a Vitalitásban

Képző

(MTI) - "Azért vállaltam el ezt a kiállítást, hogy Mansfeld Péter neve még egyszer szóba kerüljön, tanulják meg az ő nevét" - mondta a kiállítás megnyitójának résztvevőihez szólva Melocco Miklós.
 
A művész Hullócsillag című köztéri alkotásával - amely Budapesten az I. kerületben, a Szép Ilonka utcában lévő Szép Ilonka lépcsőn látható - Mansfeld Péternek állított emléket; az emlékmű több grafikai vázlata is látható a szombathelyi kiállításon.
   
Melocco Miklós elmondta, azt a pillanatot próbálta megragadni, amikor a börtönőrök fogságából összebilincselt kézzel megszökő Mansfeld Péter a budai hegy oldalában öt méteres mélységbe vetette magát. "Zuhanás közben, egy másodpercre ismét szabad volt, megszökött üldözői elől" - mondta.
 

meloccomiklos_vitalitasgalereia_szombathely_dvett20091017042.jpg
Melocco Miklós munkái előtt a Vitalitas Galériában
   
A kiállítást Kratocwill Mimi művészettörténész ajánlotta a közönség figyelmébe, aki arról szólt, hogy Melocco Miklós érthető módon, a személyes kötődés okán milyen érzékenységgel, ugyanakkor művészi finomsággal dolgozza fel mindmáig az 1956-os forradalom eseményeit. Utalt arra, hogy a művész édesapját Melocco János újságírót, aki az Új Ember című folyóirat segédszerkesztője volt, az 1950-es évek elején koncepciós módon perbe fogták, halálra ítélték és kivégezték.
 
Melocco Miklós művészetéről szólva főként köztéri szobrait emelte ki, amelyekből csaknem száz található országszerte. Megemlítette a Szegeden látható 1956-os és a Veszprémben álló Busznyai Árpád-emlékművet. De szólt arról is, hogy Meloccó készített szobrot például József Attiláról, Ady Endréről és a színész Latinovits Zoltánról is. Ez utóbbi grafikai vázlatai szintén láthatók Szombathelyen a Vitalitás Galériában október 30-áig.