(MTI) - A nő dicsérete - Alfons Mucha, a szecesszió cseh mestere című kiállításhoz kapcsolódó tárlat hétfői megnyitóján Baán László, a Szépművészeti Múzeum főigazgatója hangsúlyozta: nagy öröm a múzeum számára, hogy helyt adhat a hallgatók különleges inspirációinak, amelyek azt bizonyítják, hogy a cseh mester népszerűbb és modernebb, mint valaha, és hogy művei élénken hatnak korunkra.
Mint azt Baán László elmondta, eddig is óriási érdeklődés övezte a Mucha-kiállítást, amely a kortárs reflexiókkal kiegészítve még különlegesebb élményt ígér a látogatóknak. Hozzátette: nem ez az első hasonló kezdeményezés. A 2006-os Rembrandt-kiállításhoz is kapcsolódott egy kortárs tárlat: akkor 18 meghívott magyar művész speciálisan erre az alkalomra készült festményeit, grafikáit, videóinstallációit és interaktív alkotásait állították ki.
Nemes Mária, a 15 éves múltra visszatekintő KREA Kortárs Művészeti Iskola igazgatója kiemelte: az enteriőr-, illetve divattervező, stylist és grafikus diákok a legkorszerűbb technikákat alkalmazva mutatják meg alkotásaikon keresztül, mit is mond a mának Mucha, az általa képviselt művészet, a buja növények, a leomló hajzuhatagok, a sokszor hétköznapi tárgyakon, például reklámplakátokon és élelmiszercsomagolásokon visszaköszönő álmatag nőalakok.
Zanin Éva divatkritikus megnyitó beszédében úgy vélte: a diákok alkotásaiban felhasznált dróthuzalok, csövek, lámpácskák, szigetelőszalagok és a cybertechnika láthatóan kiválóan alkalmas eszközök a szecesszió nagy cseh mesterének megidézésére. A szecesszió buja növényi ornamentikája helyett a XXI. század cyberornamentikája mutatkozik meg, olyan portrékban és olyan meglepő tárgyakban, mint például egy levelekkel díszített emberi agy - említette érdekességként a fiatal divatkritikus.
A megnyitó közönsége egy zenés performance-ot is láthatott, amelynek szereplője egy kiállítási tárgyat viselt: egy lámpákból és huzalokból, villanyvezetékekből megálmodott mídert, amely a maga meglepően hűvös erotikumával emlékeztet Alfons Mucha világára.
A Szecessziós KREAtúrák címet viselő kísérőtárlat a Mucha-kiállításhoz hasonlóan június elejéig látható a Szépművészeti Múzeumban.