Nagy rajzolás Szegeden és Miskolcon

Képző

(MTI) - A Nagy rajzolás (Big Draw) mozgalom 2000-ben indult Angliában John Ruskin író, festő, esztéta halálának századik évfordulóján, s mára világméretűvé növekedett. Ruskin a művészet szociológiai és pedagógiai hatásait vizsgálta: szerinte a művészet komplex tevékenység, amely kreativitásra ösztönző gondolkodásmódjával és szellemiségével elősegítheti a társadalom és a gazdasági élet fejlődését. E gondolatokból kiindulva született meg a Nagy rajzolás mozgalom, amelyhez első ízben csatlakoznak szegedi programokkal a Móra Ferenc Múzeum munkatársai.
   
 
 
Ibos Éva művészettörténész, a szegedi Nagy rajzolás főszervezője szerint a gyerekek örömmel rajzolnak, a felnőttek nem. A kicsik ki tudják magukat fejezni rajzaikban, a nagyobbak viszont azt hiszik, hogy nem is tudnak rajzolni. Útközben elromlott valami. Pedig a rajzolás olyan alapvető emberi képesség, amely hasznossá válhat az élet valamennyi területén. Ugyanis a rajzolás kreativitásra ösztönöz: gondolkodásra és tervezésre késztet, látni tanít - fejtette ki.
   
A szakember elmondta, hogy azok, akik a kíváncsiságtól hajtva szombaton ellátogatnak a Kass Galériába, rájöhetnek, hogy nem csak otthon, unalmukban, a füzet szélére lehet firkálgatni, hanem érdemes társaságban is rajzolni, ami akár olyan jó ízű dolog is lehet, mint a közös muzsikálás.
   
A galériába mindenkit várnak, aki elég bátor ahhoz, hogy húzzon egy vonalat. Fiatalok és idősebbek rajzolhatnak akár lapra, a falra kifeszített papírlepedőkre, hosszú papírcsíkokra, magányosan vagy közösen. Csak az első vonalat kell meghúzni, utána már minden könnyen megy - fogalmazott Ibos Éva.
 
A miskolci Herman Ottó Múzeum is rajzolásra hív minden érdeklődőt. A rendezvényre látogatók kortól, kézügyességtől és alkotóstílustól függetlenül próbálhatják ki magukat a nap folyamán különböző technikákban (például: csempe, üvegfestés rajzolás, papírtányér rajz, testfestés, henna festés).