Nagy sikerű herendi bemutató-sorozat Japánban

Képző

(MTI) - A herendi termékeket forgalmazó japán cég, a Hoshi Shoji Ltd. meghívására Japánban tartózkodó korongos mester a bemutatók során a folyékony állapotban lévő nyers porcelánt gipszformákba öntötte, majd az így előállított, bőrkemény állapotú termékeket speciális kések segítségével, áttöréssel és kézzel kialakított virágokkal díszítette.

 
A Herendi Porcelánmanufaktúra remekei nagy megbecsültségnek örvendenek a szigetországban. Jelzi ezt az is, hogy a cég termékeit Japán legelegánsabb áruházaiban értékesítik és a mostani bemutatósorozatot nemcsak alkalmi vásárlók, hanem gyűjtők is felkeresték.
 
A porcelánkorongos mester a bemutatókat kísérő érdeklődés és Tokió rendkívül gazdag múzeumi kínálata kapcsán kiemelte, hogy számára meglepetéssel szolgált a japánok művészetek iránti általános nyitottsága és érdeklődése.
 
A bemutatósorozat egyik érdekessége volt, hogy a látogatók nem csupán megtekinthették, de maguk is kipróbálhatták a különböző mesterfogásokat. A herendi termékekre olyannyira jellemző áttöréses technika bemutatása osztatlan sikert aratott a látogatók körében. A vállalkozóbb kedvűek ezt maguk is kipróbálhatták, és így közvetlenül szembesülhettek azzal, hogy a korongos mester gyors kézmozdulatai mögött valójában hosszú évek tapasztalata és gyakorlata áll. Ez a technika a japán képzőművészetben is ismert, egyes fazekas iskoláknál is megtalálható, de alkalmazzák a kardmarkolatok, a cubák készítésénél és a faszobrászatban is.
 
Nagy sikert arattak a különböző bonbonnierek díszítésére szabadkézi megmunkálással készülő virágok is. A látogatók maguk is készíthettek rózsát, krizantémot, havasi gyopárt és barackvirágot a bemutatók során. Sokukat meglepte, hogy a termékek egyes darabjait ragasztóanyag nélkül, csupán víz felhasználásával illesztette össze a mester.
 
A bemutatót felkereső és a fazekasságban mélyebb ismeretekkel rendelkező látogatók számára a Herenden alkalmazott égetési eljárásokkal és az ott használt kemencék működésével kapcsolatos ismertető is érdekesnek bizonyult. A kiállítást felkereső japán fazekasok számára igazi örömöt szerzett, hogy összehasonlíthatták saját szakmájuk fortélyait a herendi termékek elkészülésének folyamatával.
 
Herend szigetországbeli sikerének talán éppen az lehet az egyik titka, hogy a japánok a saját kézműves hagyományaikat is nagy becsben tartják, ezért tisztában vannak azzal, hogy minden egyes, aprólékos kézmozdulatokkal készült herendi műremek mögött világszínvonalú szakmai tudás és kitartó munka rejlik.