NagyBritmánia - Supernow programok Budapesten

Képző

A NagyBritmánia - Supernow programsorozat keretében a British Council és a Trafó bemutatja: Stan?s Cafe (UK): The Black Maze (Fekete Útvesztő) Az elvarázsolt kamion című műsorát. A mozgó labirintus látogatása mindössze 5-10 percet vesz igénybe.
A brit színházi társulat, a Stan's Cafe a színházi konvencióktól és hagyományos keretektől teljes mértékben elrugaszkodva alkot. James Yarker rendező vezetésével 1991-ben kezdtek el dolgozni Birminghamben, nevükhöz egy sor különleges és gyakran szokatlan helyszíneken megvalósuló előadás fűződik. A ?színház? számukra a lehetőségek végtelen tárháza, darabjaikkal széles - és elsősorban nem szigorú értelemben vett színházi - közönséget szólítanak meg. Magyarországra két projektjükkel érkeznek, amelyek ezúttal a Trafón kívül nyújtanak majd különleges élményt a látogatóknak.
Az angol posta régi teherautójában a társulat egy meglepetésekben, és nem utolsósorban fény- és hanghatásokban gazdag 'utazást' alakított ki kanyargó folyosókkal és rejtett ajtókkal. Egyedül vagy párban mindenki vállalkozhat az elvarázsolt kamion nyújtotta kalandra. A gyerekeknek is ajánlják a labirintus felfedezését - természetesen szülői kísérettel!
Nyitva tartás: minden nap 14-20 órakor
Ingyenes program!

A Fekete Útvesztő a következő helyszínek közelében lesz megtalálható:
február 5. Művész Mozi
február 6. Gödör Klub
február 7. Trafó
február 8. Astoria (East-West Business Center)
február 9. Néprajzi Múzeum
február 10. Műcsarnok (korcsolyapálya)

Eközben február 6-7-én esténként 20 órakor a British Council és Carol Ann Duffy - Zsótér Sándor: Női gospelek / Feminine Gospels. Színház?! és költészet.
A Trafó és a British Council együttműködése keretében immár hagyományosnak mondható az a sorozat, amelyben a kortárs brit költészeté a főszerep. A kiindulópont az, hogy ne dráma legyen a bemutatásra kerülő mű, hanem versek színpadi adaptációját láthassa a közönség. Zsótér Sándor 2003-ban már színpadra alkalmazta a skót költő, Carol Ann Duffy egy másik verseskötetét (A világ feleségei), és bár a kortárs brit irodalom nagyon gazdag lehetőségekben, a kivételes érzékenységgel színpadra állított est sikere után a Trafó újra a két alkotó mellett döntött, lehetőséget adva egy második 'találkozásnak'.
A T.S. Eliot-díjas Carol Ann Duffy (1955-) az elmúlt évtizedek egyik legnagyobb hatású költője, aki egész nemzedékének látásmódját befolyásolta, fellépése valóságos fordulatot jelentett. Költészete átmenetet képez az úgynevezett 'mainstream', tehát elfogadott, nagy kiadóknál megjelenő irodalmi fősodor és az alternatív, szabadon kísérletező költészet között. 2002-ben megjelent kötete, a Női gospelek (Feminine Gospels) drámai monológokra épül, amelyeknek asszonyok a főszereplői.

Majd február 9-16-ig a British Council, a Trafó és a Néprajzi Múzeum bemutatja: Stan's Cafe (UK): Of All The People In All The World .
Mindenkiről a földkerekségen - A rizs mesél (színház - installáció - interakció)
Helyszín: Néprajzi Múzeum. Megnyitó: 2007. február 9. 17 órakor
Ingyenes program!
A rizs mesél alcímű, lebilincselően egyszerű produkcióban a brit társulat 1 tonna rizs segítségével elevenít meg emberi statisztikákat. A 'mindannyian porszemek vagyunk' gondolat szó szerint és szemmel láthatóan értelmezhetővé válik, hiszen a világot és Magyarországot, valamint a kelet-európai térséget leíró számadatok (rizshegyek) közé sétálhatunk... Mint egy mesében, úgy kelnek életre az absztrakt statisztikák ebben a gondolatébresztő alkotásban, melynek napról napra történő alakításában a látogatók is aktívan részt vehetnek: akár saját statisztikákkal is hozzá lehet járulni a produkcióhoz a társulat honlapján működő Stat Center-ben. (www.stanscafe.co.uk)
A brit társulat nemcsak segít értelmezni az általuk gondosan kiválasztott statisztikákat, hanem a különböző adatokat a rizshegyek elrendezésével egymással kapcsolatba hozza, illetve ütközteti. Ennek köszönhetően alkotásuk gyakran politikai, társadalmi tartalmakra és ellentmondásokra irányítja a figyelmet, akár provokálhatja vagy megdöbbentheti a látogatót, ám minden esetben nagyon emberi és megrendítő élmény nyújt.
Nyitva tartás: minden nap 12-18 óráig.

Még mindig február 9-10-én esténként 20 órakor Russell Maliphant Company (UK): Transmission, Push, Flux (tánc).
A 'test mestereként' elhíresült Russel Maliphant új társulatával és rendkívül gazdag programmal, egy három részből álló esttel érkezik Magyarországra! A mozdulatok tökéletes folyékonysága, a táncnyelv kimeríthetetlen lehetőségei, a fény és koreográfia nemesen egyszerű, mégis teljes összhangja jellemzi a brit alkotó munkáit. Maliphant a klasszikus és kortárs tánctechnikák mellett a jóga, a brazil capoeira, a kínai tai chi és a kontakt improvizáció elemeit is ötvözi. Táncnyelvében a forma és a dinamika meghatározó, koreográfusi ars poeticájában jelentős szerepet kap a mozdulat, a fény és a zene közötti kapcsolat kutatása. Russell Maliphant 1996-ban alapította meg társulatát és vált az évek során a brit táncélet meghatározó alakjává. Koreográfusként és előadóként egyaránt komoly múltra tekint vissza: mielőtt önálló alkotói pályára lépett volna, olyan neves társulatokkal és művészekkel dolgozott együtt, mint a DV8 Physical Theatre, Michael Clark & Company és Rosemary Butcher. Saját társulatán kívül olyan jelentős együttesek számára is koreografált, mint a francia Lyon Opera Ballet, a Magyarországon is jól ismert izraeli Batsheva társulat és a szintén francia Ballet de Lorraine.

Ezt követően február 17-én Arditti Quartet / koncert. A IX. Making New Waves Fesztivál programja.
A Making New Waves Fesztivál idei sztárvendége a világhírű brit Arditti Quartet, akik a Nagy Britmánia SUPERNOW! programsorozat keretében február 17-én adnak koncertet a Trafóban. A vonósnégyes a kortárs és korábbi 20. századi művek avatott előadójaként vált ismertté, nevéhez számos zeneszerző - köztük Cage, Carter, Kagel, Kurtág, Ligeti, Stockhausen és Xenakis - vonósnégyesének bemutatója fűződik. A közel harminc éve fennálló együttes munkájának döntő jelentőségű eleme a zeneszerzőkkel való szoros együttműködés. Meggyőződésük szerint ugyanis egy modern zenemű autentikus interpretációjához elengedhetetlenül szükséges a komponistával való intenzív közös munka, mely nemcsak az előadók, hanem a szerző számára is hasznos és tanulságos lehet.

Február 23-24-én, esténként 20 órakor Forced Entertainment (UK): Bloody Mess (színház?!)
A káosz gyönyörű pillanatképei - a brit kísérleti színház úttörői újra Budapesten! A Forced Entertainment Bloody Mess című darabja a társulat fennállásának 20. évfordulója alkalmából készült és az, ami: valódi és szó szerinti felforgatása mindannak, amit színházról és színpadi cselekményről gondolunk, és bepillantás a 'backstage káoszába' De mit is látunk tulajdonképpen: egy koncertturné, egy színház, vagy maga a világ színfalai mögött járunk?
A Bloody Mess-t nem lehet sem leírni, sem beskatulyázni. A színházi társulat húszéves pályafutásának betetőzése - tíz előadóra írott nagyszabású mű, melyben különféle, egymástól független karakterek, történetek és előadások találkozása és ütköztetése meglepő és új logikát szül. Először is a színészek elárulják a nézőknek, hogy mit szeretnének, hogyan lássák őket az előadás alatt. A konfliktus adott - versengés, ellentmondások és összeférhetetlenség uralkodik el a színpadon. Szerencsére nem kell attól tartani, hogy teljes kudarcba fullad az előadás, mivel Tim Etchells rendező olyan elemeket sző a kaotikus egészbe, melytől a 'show' egy intelligens, fekete humorral és meglepő érzékenységgel átitatott darabbá lényegül át.

Február 26-28. esténként 20 órakor Rotozaza (UK): Doublethink (színház?!)
A fiatal brit csapat három estén át hívja színházi kalandra nemcsak a nézőközönséget, hanem a magyar színházi élet vállalkozó szellemű művészeit! Kihagyhatatlan élménynek ígérkezik a hat magyar vendégszereplőnek: Ónodi Eszternek, Pereszlényi Erikának, Szalontay Tündének, Dömötör Andrásnak, Haumann Máténak és Kulka Jánosnak köszönhetően estéről estére változó előadás, melyben egy fantasztikus, pszichés szinten zajló 'bábjáték' szemtanúi lehetünk. A Rotozaza Doublethink című darabja a színház határaival játszik és lerombolja prekoncepcióinkat, míg megjósolhatatlan fordulatokkal és nem kevés humorral új fényt vet az emberi állapotokra, és ízekre szedi a kapcsolatokról alkotott fogalmainkat.
Két teljesen avatatlan (estéről estére cserélődő) vendégszereplő egy gépi hang utasításait követi. A színpad két térfélre oszlik; a két szereplő nem láthatja egymást, viszont a nézők mindkettőjüket megfigyelhetik, különbségeikkel együtt. Egy hirtelen csavarral megváltozik ez a látszólag egyszerű felállás - két másik, beavatott szereplő jelenik meg, akik saját szerepeiket játszva titkos utasításokat adnak a vendégeiknek. Egyre fokozódik a feszültség, és virtuózabbá válik a játék, míg látszólag a vendégek kezdik uralni a helyzetet. Egyre nehezebb rámutatni, hogy ki adja az utasításokat és végső soron, kinek a kezében van az irányítás.
Az előadás angol nyelven zajlik - feliratok nélkül!

Március 2-3-án esténként 20 órakor Gob Squad: Super Night Shot /instant videóutazás Budapest utcáin. A Super Night Shot, a Gob Squad előadása éppen egy órával korábban kezdődik, mint ahogy a nézők megérkeznek a Trafóba. A program akkor indul, amikor a Gob Squad nekivág a budapesti utcáknak. Az osztag harcba száll a szürkeség, a névtelenség, az unalom és a közöny ellen. Választott fegyverük a videokamera. Céljuk? Egy szenvedélyes, őszinte igaz és érzelmes pillanat nyakon csípése. Társaik a harcban? A budapestiek. Egyórányi mese - élőben és felvételről, ismerős helyszíneken, ismerős/ismeretlen szereplőkkel. Velünk. Itt. Budapesten.
A Nottinghamben, Hamburgban és Berlinben egyaránt dolgozó, előadásokat, installációkat és médiaművészeti alkotásokat létrehozó 6 fős angol-német kollektíva 12 év óta dolgozik együtt. Az irónia és az őszinteség, az igazság és az álság közötti vékony mezsgyén egyensúlyoznak, miközben egyszerre akarják nézőiket provokálni és szórakoztatni. A mostani, Trafó-beli két este is remélhetőleg így zajlik majd.
Az előadás angol nyelven zajlik, feliratok nélkül!

Március 4-én este 20 órakor záróbuli.
A Nagy Britmánia SUPERNOW! záróeseményének koncepciója igen egyszerű. Azokat a fellépőket hozzák össze egy estére, akik egyéniségükkel nagy hatással vannak egy újabb generációra, illetve igyekeztünk felkutatni a jövő tehetségeit Anglia legnevesebb ügynökeivel. Az est kurátora Pándi Balázs, aki közel hatodik éve hozza el Magyarországra a legkülönbözőbb stílusok kiemelkedő előadóit az általa alapított Fucktothemusic bookinggal.
Luke Vibert, David Toop és Scorn vitathatatlanul befolyásolták a mai modern elektronikus zene fejlődését, és afelől sem lehet kétségünk, hogy az új generáció fellépőit nagy hatású művészekként látjuk viszont jelentős fesztiválokon. A Guapo, Speedranch, Shitmat, Ed Cox és DJ Rephlex megmutatják, merre halad az igencsak progresszív brit elektronikus zenei élet. Fergeteges bulizás - brit szellemben!

A programok Budapest több pontján tartanak: 2007. február 5. - március 4.
Egyéb információ: www.britishcouncil.hu vagy www.trafo.hu