A Múzeumi Szakmai Kollégium 2008-ban 395 pályázatot összesen közel 592 millió Ft-tal támogatott. A "kiemelt kollégiumokkal" és a miniszteri kerettel együtt 2008-ban 721 millió forint jutott a múzeumi területnek. Ez 54 százalékkal több, mint amit 2006-ban kaptak a múzeumok. A támogatott projektek száma 2006-ról 2008-ra 32 százalékkal növekedett, mert megjelentek olyan támogatási területek, mint a múzeumpedagógia, digitális gyűjteményi katalógusok, országos gyűjtemény-feldolgozások.
A Nemzeti Kulturális Alap kevesebb kiállítást támogatott 2008-ban, mint a megelőző évben, miközben az egy kiállításra adott összeg a másfélszeresére nőtt (2008-ban 3,24 millió Ft/kiállítás). A cél az volt, hogy ne aprózzák el a támogatást. A látogatóbarát szolgáltatások - érzékelhető, kipróbálható, oktató múzeumi élmények - egyre terjedő bevezetése mellett a múzeumok kitörtek az épületek falai közül és egyre szélesebb rétegekhez jutnak el.
Az elmúlt években a nagyobb összegből megvalósuló időszaki kiállítások vándorútra indultak (Munkácsy vándorkiállítás, Mátyás országa, Tatárjárás, emlékezés színes álmai - roma alkotók kiállítása, Ilyen tavasz csak egy volt életemben - Tavaszi hadjárat). A Tatárjárás vándorkiállítás például - amely a Magyar Nemzeti Múzeum kiállításának anyagára épülve járta az országot és jutott el Csíkszeredára is - a vidéki helyszíneken további közel 70 ezer látogatót vonzott, ebből Csíkszeredán önmagában 36 ezret.
Az NKA az elmúlt évben jelentős szerepet vállalt a digitális múzeumi adatbázisok létrehozásában. Támogatásával 2008-ban megvalósult Magyarország első, ingyenesen elérhető Digitális Múzeumi Könyvtára, amelyben 1237 kötet, 350 ezer oldal, 8 millió karakter, 100 ezer kép áll a nagyközönség és a szakma rendelkezésére. A programot az NKA 2009-ben is kiemelten támogatja.
A Múzeumi Szakmai Kollégium 2009. márciusi döntése, amely meghívásos pályázat alapján 14 nagy múzeumi projektre (kiemelt kiállítások, vándorkiállítások) összesen 270 millió forintos támogatást nyújt, szintén mutatja azt a törekvést, hogy elaprózás helyett az NKA a színvonalas programok nagy összegű, a teljes megvalósítást lehetővé tevő támogatására törekszik.
Az egy témát átfogó, nagy összegű támogatásokból tavaly, a Nyugat emlékévben egy múzeum (Petőfi Irodalmi Múzeum) részesült, így számos programot, kiállítást, szakmai és közönségrendezvényt, televíziós műsorokat felölelő eseménysort a PIM szervezett. Az eseményhez kapcsolódó Nyugat-busz 82 helyre utazott el, összesen közel 40 ezer érdeklődőhöz. A múzeum éppen a majálison kapta meg az "Év múzeuma" kitüntető címet.
A múzeumok és közgyűjtemények számának 27 százalékos (elmúlt két év) csökkenése ellenére évről évre növekszik az emberek érdeklődése a közgyűjteményekben őrzött értékek iránt. A magyar kiállításokat ma már közel 12 millióan látogatják évente. Nyolc év alatt 15 százalékkal emelkedett a száz lakosra jutó múzeumlátogatások száma.
A múzeumi terület tehát a kulturális szféra sikerágazata. Nem véletlen, hogy a Nemzeti Kulturális Alap 2010-11-re vonatkozó támogatási koncepcióját a múzeumi szakmán tesztelte, ahol az ötlet igen kedvező fogadtatásra talált. A választott tematika: Felemelkedés és polgárosodás a XIX. századi Magyarországon
A témaválasztást elsősorban a következő emlékévek indokolják:
- 2003-as kormányhatározat alapján a 2010-es év az Erkel bicentenárium apropóján Erkel-emlékév lett (született 1810. november 7.)
- 2011-re ilyen határozat nincsen, de jelentőségére való tekintettel a Liszt bicentenárium lett a széles körben elfogadott évforduló (született 1811. október 22.)
A korszak számos üzenetet hordoz a ma számára is, például szervesen kötődik a modern, polgári Magyarország kialakulásához. A XIX. század újszerű megidézése jól illeszthető más, országos és nemzetközi jelentőségű kulturális és társadalmi programokhoz is (pl. Európa Kulturális Fővárosa - Pécs 2010; 2011 - Magyarország az Európai Unió Tanácsának soros elnöke). Ugyanakkor számos, a XIX: századi tematikát erősítő évfordulóhoz kapcsolható (2010 - Széchenyi-emlékév, Gustav Mahler-, Fryderyk Chopin-, Weiner Leó- és Dohnányi Ernő-évfordulók, Székely Bertalan- és Barabás Miklós-évforduló, stb.)
Az Erkel- és a Liszt-évfordulók programjának megszervezésével valamint a nagy, országos-nemzetközi projektek előkészítésével már most is foglalkoznak intézmények (Hungarofest kht, Oktatási és Kulturális Minisztérium, Balassi Bálint Intézet, Miniszterelnöki Hivatal, Külügyminisztérium, stb.). A siker érdekében, az NKA kezdeményezőként és résztámogatóként is készen áll az együttműködésre.
A koncepció az elmúlt évek támogatási gyakorlatának főbb tendenciáin alapul:
- összefogottabb, nem elaprózódó támogatás
- átfogóbb programok
- egy-egy program, különböző kulturális területeken, intézményeken átívelő, közös megvalósítása
- a programokat több csatornán, több helyen, sokféle eszközzel eljuttatni a közönséghez.
A támogatandó események előzetes egyeztetése még zajlik. Egészen biztos, hogy helyet kap köztük néhány nagy kiállítás, hiszen a múzeumi szakma képviselőinek számos kiváló ötlete volt a tematikához kapcsolódó kiállításokra. Ezek mellett az NKA egyik legfontosabb célkitűzése a projektek "társadalmasítására", hogy azok minél több csatornán, minél több érdeklődőhöz jussanak el.