Önarcképek a diszkrimináció ellen

Képző

Az Önarckép projekt célja, hogy újszerű módon segítse a bevándorlók és romák társadalmi befogadását és integrációját, valamint hogy a marginalizálódó társadalmi csoportokkal foglalkozó szervezetek kapacitása bővüljön. A társadalmi köztudat formálásának egy újszerű, Angliában kifejlesztett és sikerrel alkalmazott, hazai körülmények között még nem gyakorolt módját választotta a Menedék - Migránsokat Segítő Egyesület, amelynek keretében nem a hagyományos módon, a többségi társadalom szemszögéből mutatják be a diszkriminált csoportok tagjait, hanem számukra biztosítottak lehetőséget a hiteles és reális bemutatkozásra.

 
A projektben az angliai media19 cég által kifejlesztett módszert adták át a szervezők hazai művészeknek, akik a Gandhi és a Dr. Ábédkár Gimnáziumban, a mánfai Collegium-Martineumban, Rimócon és Sajókazán dolgoztak együtt a roma résztvevőkkel, valamint a debreceni és bicskei menekült táborokban jártak. A projektben részt vettek Budapesten élő bevándorlók is. Mindenki technikai és szakmai segítséget kapott ahhoz, hogy létrehozza saját üzenetét és önarcképét. Az elkészült képeket kiállításokon és metrószerelvények belsejében elhelyezett plakátokon mutatják be. 
 
A projektben résztvevő művészek között volt többek között Élő Fruzsina, Chátich Renátó, Gerő Marcell, Hajnal László Endre, Jakab Magda, Jambrischek Ágnes, Nagy Dénes, Nagy Viktor, Schermann Márta, Soltis Miklós, Soós Kata, Váradi Zsófi és Varga Magdolna.