Opus Mirabile-díjakat adtak át az Akadémián

Képző

Magyar Tudományos Akadémia

(MTI) - A Magyar Tudományos Akadémia Művészettörténeti Bizottsága által tizennégy éve alapított Opus Mirabile (csodálatra méltó mű) elnevezésű díjat a Magyar Nemzeti Galéria két tárlata, Vaszary János gyűjteményes kiállítása és a Zichy Mihály, a "rajzoló fejedelem" című bemutató is kiérdemelte.

 
A Magyar Nemzeti Galéria egy harmadik elismerést is magáénak tudhat, hiszen a múzeum egyik munkatársa, Buzási Enikő művészettörténész Aktualitás és történeti hagyomány a 17. század végén: A Mátyás-kultusz a Batthyányiak családi reprezentációjában című munkája az Opus Mirabile-díjjal kitüntetett három tanulmány egyike.
 
A kiállítások között díjat kapott az Iparművészeti Múzeum oszmán-török szőnyegeket bemutató tárlata, valamint a Székesfehérvári Egyházmegyei Múzeum Szent Imre 1000 éve című kiállítása. A díj 14 éves történetében másodszor részesült egyházmegyei fenntartású intézmény az Opus Mirabile kitüntetésben. A Szent Imre 1000 éve kiállítás mellett a díjat vidéki és egyházi kiállításnak eddig csak 1996-ban a pannonhalmi Mons Sacer 996-1996 - Pannonhalma 1000 éve című tárlatnak ítélték oda.
 
Buzási Enikő tanulmánya mellett Opus Mirabile-díjban részesült még Bubryák Orsolya "E meditullio basilicae erutum"? - Megjegyzések a Szent István-szarkofág provenienciájához című írásáért és Orosz Márton A láthatatlan gyűjtemény - Avantgárd műgyűjtés Magyarországon és Közép-Kelet-Európában című munkájáért.