Óriás-Putyin szemezett egy magyar galériával

Képző

erdeszmaklary_moszkvaistand.jpg
Az Erdész & Makláry Fine Arts standja

(MTI) - Bár csak ötödik alkalommal rendezték meg az idén (május 28. és június 2. között) a moszkvai nemzetközi művészeti vásárt (Moscow World Fine Art Fair, rövidítve MWFAF), máris lekörözte a maastrichti TEFAF-ot (The European Fine Art Fair), amelyet eddig a legnagyobbnak tartottak ebben a műfajban. A robbanó energiaárakon mesés vagyonokra szert tett orosz milliárdosok vásárlóereje világszerte nyílt titok, így Amerikától Japánig egymás sarkát tapossák a műkereskedők, hogy az orosz fővárosban is "megcsapolhassák" ezeket a kimeríthetetlennek tűnő pénzforrásokat.

 
Miközben az orosz újgazdagok érdeklődése töretlen a francia impresszionizmus rekord árakat döntögető remekművei iránt, ezzel párhuzamosan megfigyelhető az 1905-ös októberi forradalom után nyugatra kényszerült orosz avantgárd mesterek munkáinak tömeges "hazatérését" is.
 
josemariacano_putyin.jpg
José-Maria Cano: Vlagyimir Putyin

Politikai pikantériát jelentett a helybéli Regina Galéria standján a spanyol José-Maria Cano enkausztika technikával festett, ember nagyságú portrésorozata olyan mai vezető orosz politikusokról, mint Medvegyev vagy Putyin. A Wall Street Journal ily módon feldolgozott illusztrációinak sokszorosított grafikai példányaiért 35 ezer eurót kértek, a lenvászon festmények darabja pedig kereken negyedmillió euró volt.

 
A kelet-európai térségből egyedül az Erdész & Makláry Fine Arts volt jelen a moszkvai seregszemlén. A Szentendrén és Budapesten is galériát fenntartó Erdész László a párizsi Makláry Kálmán művészet-kutatóval fogott össze, a két világháború között vagy az 1956-os forradalom után francia emigrációba kényszerült magyar emigráció mestereinek itthoni valamint külföldi népszerűsítésére és forgalmazására.
 
Az Erdész & Makláry Fine Arts realista képeket állított ki, a cári udvarban működött Zichy Mihálytól kezdve Nyári Istvánon át a tavaly Párizsban elhunyt Sándorfi Istvánig. A szobrászok közül Csáky Józseftől Miklós Gusztávig kínáltak plasztikákat. "A vásáron partnerkapcsolatokat építettünk ki több moszkvai galériával. Közülük a Proun Gallery profilja például az immár klasszikussá vált orosz avantgárd, a lehető legtágabb értelemben, a történeti örökségtől a mai átértelmezésig és a hagyományok továbbfejlesztéséig. Ezért cserekiállítást szervezünk Vajda Lajosnak, a szentendrei iskola oszlopos tagjának" - nyilatkozta Erdész László.