Régiók építészete

Képző

A kongresszus a Csörsz utcai sportcsarnokban zajlott, az építészeti élet olyan világhírű személyiségeinek részvételével, mint Hani Rasid New York-i sztárépítész, aki a bútortervezés, a design és a várostervezés területén ugyanolyan újító, mint az építészetben, vagy a Fokvárosban tervező és oktató Jo Noero. A konferencia címe: Új célok és technikák az építészetben, az előadások elsősorban a klímaváltozással egyre sürgetőbbé váló cél, a fenntartható építészet gyakorlati eléréséről szóltak - többek között Zoboki Gábor beszélt a most készülő törökbálinti Pannon-székházról -, illetve több előadó foglalkozott a CAD-tervezés legújabb lehetőségeivel.
 

pannon-szekhaz-torokbalint_byepulettar.jpg
A törökbálinti leendő Pannon-székház látványterve
 
A nagy esemény azonban az idén már 6. alkalommal megrendezett építészeti konferenciával párhuzamos UIA elnöki találkozó volt. A II. Régió Kelet-Európa és a Közel-Kelet országainak építészeit foglalja magába, 33 tagországával a nemzetközi szervezet legnagyobb egysége. A Magyar Építőművészek Szövetsége az egyik legrégebbi ilyen típusú szakmai szervezet Európában, 1902-ben alakult és 1955 óta tagja az UIA-nak. Elnöki konferenciát először 2003-ban rendeztek Budapesten, most ismét itt találkozott az a közel 70 résztvevő, akinek célja egy jól működő nemzetközi kontextus kialakítása.
 

A 2008 nyarán Torinóban megrendezett UIA világkongresszus már megfogalmazta azokat az elveket, amelyeket a mostani találkozó a gyakorlat oldaláról közelített meg: a cél a régiók közötti és az egyes régiókon belül a tagországok közötti kommunikáció fejlesztése, közös projektek szervezése. Ahhoz, hogy az egyes országok építészeti eredményei ne maradjanak a határokon belül, hanem tanulságként, példaként egy szoros kapcsolati háló elemei lehessenek, folyamatos párbeszédre van szükség. Magyarország kezdeményezésére egy évvel ezelőtt megalakult a Visegrádi Négyek Építészeti Társulása, amely a régió építészeti életében azóta is folyamatosan jól működő kapcsolatrendszert jelent, közös kiállításokkal, tanulmányutakkal, tapasztalatcserével. Ez a hálózatra építő információáramlás segíti a környezettudatos építészet megerősödését is, amely a régióban, Európában és az egész világon az építész szakma jövőjének kulcsa lesz.