Robert Capa közel ezer fotóval tért haza

Képző

937 darab fotó, 48 vintázs kópia (korabeli, a szerző által készített, aláírt másolat), illetve néhány gyűjteményen kívüli fotó és ajándékkép került a Magyar Nemzeti Múzeum birtokába a magyar származású Robert Capa fotóművész hagyatékából. Az Oktatási és Kulturális Minisztérium (OKM) 300 millió forinttal járult hozzá a Robert Capa öccse, Cornell Capa által alapított New York-i International Center Of Photography-ból  (ICP) Magyarországra került fotók megvásárlásához, és az első magyarországi kiállítások megrendezéséhez.
 
 
 
Robert Capa fotóművészetének nemcsak az esztétikai oldalát teszik közkinccsé, hanem történeti forrásokat hoztak haza, tettek elérhetővé - mondta Kovács Tibor, a Magyar Nemzeti Múzeum (MNM) főigazgatója. Kiemelte: reméli, hogy ez a gyűjtemény hatni fog a közgondolkodásra és segít abban, hogy megőrizzük a múltunkat a közösségi emlékezet révén. Hiller István oktatási és kulturális miniszter Robert Capa kapcsán elmondta: "Harcosnak hívták, mert nem tudta megállni, hogy ne örökítse meg a gyakran halálos eseményeket". A képek válogatása Kincses Károly fotótörténész, muzeológus és E. Csorba Csilla fotótörténész segítségével történt, a képekből március 5-től 15-ig egy szűkebb tárlat lesz látható a Magyar Nemzeti Múzeumban - mutatott rá a miniszter. A mintegy ötven fotót bemutató előzetes kiállítás az eredeti gyűjteményhez viszonyított szűkössége ellenére is igyekszik szemléletes keresztmetszetet nyújtani a művész munkásságából - mondta Kovács Tibor.
 
 
 
A gyűjteményt bemutató első nagy kiállításnak július 2-tól október 16-ig a Ludwig Múzeum ad otthont: a körülbelül 200-220 felvételt felvonultató tárlat egy kortárs képet kíván felvázolni Robert Capa munkásságáról - mondta Páldi Lívia főkurátor. A kiállítás ezután országjáró körútra indul.
 
Robert Capa 18 évesen hagyta el Magyarországot, majd haditudósítóként lett világhírű: felkavaró képeit egyebek közt a spanyol polgárháborúban, a II. világháborúban és Indokínában készítette, halálát munka közben egy taposóakna okozta. A fotóművész szállóigévé vált ars poéticája szerint: "Ha nem elég jók a képeid, nem voltál elég közel".