(MTI) - A megnyitón Kállai Katalin, az Oktatási és Kulturális Minisztérium osztályvezetője úgy fogalmazott, hogy a roma kultúra egyfajta híd szerepét tölti be a hazai többség és kisebbség között.
Mint emlékeztetett, a képeket először 2007 augusztusában Pekingben láthatta a nagyközönség a kínai magyar évad programjában; azt a tárlatot Gyurcsány Ferenc akkori miniszterelnök nyitotta meg. 2007 végén ugyanennek a kiállításnak az anyagát mutatták be a Magyar Nemzeti Galériában Az emlékezés színes álmai címmel. Ezt követően vándorútra indultak az alkotások, és 2008 augusztusától Salgótarjánban, Egerben, Miskolcon és Szekszárdon tették azokat közszemlére. Az ötödik helyszínen, a Szolnoki Galériában a képeket a Néprajzi Múzeum, a Magyar Művelődési Intézet, valamint magángyűjtők festményeiből állították össze.
A szolnoki kiállításon Fenyvesi József, Kun Pál, Balázs János, Oláh Jolán, Oláh Mara, Bada Márta, Orsós Teréz, Ráczné Kalányos Gyöngyi, Milák Brigitta, Pintér Sándor, Dilinkó Gábor, Balogh Balázs András, Ferkovics József művei láthatók.
A megnyitót megelőző sajtótájékoztatón Kállai Katalin bejelentette: keresik annak a lehetőségét, hogy a tárlatot tovább vándoroltassák az országban. Bereczky Lóránd, a Magyar Nemzeti Galéria főigazgatója teljesen természetes törekvésnek nevezte, hogy a legjobb roma festők legjobb művei bekerüljenek a honi piktúra alkotásait őrző intézményekbe.