Takács Imre |
(MTI) - A Helikon Kastélymúzeumban októberig látható tárlat megnyitóján Takács Imre, az Iparművészeti Múzeum főigazgatója azt mondta: a 19. század végén és a 20. század első éveiben virágzó, rövid életű, mégis máig divatos művészeti irányzat rendkívül gazdag emlékanyagát őrzi a fővárosi múzeum. Az előző századfordulón az intézményt vezető Radisics Jenőnek köszönhető, hogy ennek az irányzatnak Európa egyik leggazdagabb gyűjteménye ma Budapesten található.
A Tiffany és Gallé - A szecesszió üvegművészete című keszthelyi kiállításon röviden felidézte a névadók és kortársaik művészetét is. Louis Comfort Tiffanyról elmondta, hogy ma már leginkább az üvegmozaikokból készült lámpák alkotójaként híres, de egykor számos használati és berendezési tárgyat, illetve művészeti alkotást is készített.
A francia üvegművész, Émile Gallé a stílus másik nagy mestere, de további francia és angol képzőművészek, illetve magyar alkotók munkái is láthatók Keszthelyen. A tárlókban Róth Miksa üvegablakain és Pantocsek Leó dísztárgyain kívül két mai magyar művész, Horváth Márton és Smetana Ágnes munkái is kellő figyelmet kapnak.
Takács Imre beszámolt arról is, hogy az általa vezetett intézmény a mintegy százezres műkincsgyűjteményének állandó tárlatot kíván szentelni. Úgy fogalmazott, hogy 140 éves mulasztást pótolva 10 ezer négyzetméteres állandó kiállítást terveznek a fővárosi épület felújítása után.
A múzeum a jövőben gyakrabban és hangsúlyosabban szeretne megjelenni anyagával a vidéki és külföldi jelentős kiállítóhelyeken is. A keszthelyi Festetics-kastéllyal hosszú távú együttműködésben állapodtak meg, az elképzelések szerint az Esterházy-kincstár jeles darabjait is bemutatnák a Balaton-parti városban.
Pálinkás Róbert, a Helikon Kastélymúzeum igazgatója is megerősítette, hogy az üvegművészeti kiállítás az együttműködés első jelentősebb lépcsője. Terveik szerint minden nyáron különleges tárlatot hoznának Keszthelyre.