Tapintható szobrok a Magyar Nemzeti Galériában

Képző


magyarnemzetigaleria.gif
Magyar Nemzeti Galéria

(MTI) - A csoportosan vagy egyénileg érkezők vakoknak és gyengén látóknak Braille-írással készült kiállításvezető füzet és tapintható térkép áll rendelkezésére, ezek segítségével eljuthatnak azokhoz a szobrokhoz, amelyeket bátran megtapogathatnak - mondta Büki Barbara, a galéria múzeumpedagógusa.

 
Akik előre bejelentkeznek, azok múzeumpedagógus vezetésével vehetnek részt a galérialátogatáson; a Reneszánsz Évhez kapcsolódva Büki Barbara kiemelt két, Mátyás alakját formázó bronzszobrot, Alexy Károly és Fadrusz János alkotásait. A szobrok alapos tapogatásán túl a vezető és az 5-6 főből álló csoport feleleveníti az uralkodó alakját, a személye körül keringő anekdotákat, történelmi eseményeket, történeteket, de a bronzszobrászat technikájáról is szó esik. Az egyórás tárlatvezetés alatt 2-3 mű válik "láthatóvá" a gyengén látók és vakok számára - tette hozzá.
 
A tervek között szerepel a reneszánsz kőtárban is létrehozni novemberben egy tapogatható tárlatot, a fontosabb faragványokról készített másolatok mellett lennének eredeti művek is, így az érdeklődők nem csak bronzot, hanem követ is tapinthatnának, s a szobrokon túl a reneszánsz kori építészet remekeiből is ízelítőt kapnának.
 
Büki távolabbi célkitűzésként említette, hogy festményekről is szeretnének másolatokat készíteni külföldi múzeumok mintájára, de maketteket is létre akarnak hozni, elsősorban a várat és a galériát akarják bemutatni a látássérültek számára.
 
A Magyar Nemzeti Galériában 2004 óta működik a Láss a kezeddel! című program, amelynek keretében a vakok és gyengén látók bármikor megtapogathatnak 30 eredeti műtárgyat az állandó kiállításon.
 
Korábban: