Tegnapi arcok Molnár Edit képein

Képző

(MTI) - A fotográfus nevét elsősorban az írókról, művészekről, készített portréi, Füst Milánt, Kondor Bélát, Pilinszky Jánost ábrázoló képei tették ismertté. A nagyközönség körében az 1961-es moszkvai filmfesztiválon az amerikai és az olasz filmcsillag, Liz Taylor és Gina Lollobrigida egymásra csodálkozásáról készített fotójával lett népszerű: a két filmsztár teljesen egyforma estélyi ruha költeményben jelent meg a fesztiválon.

 
Molnár Edit elmondta: színésznő akart lenni, de amíg 15-16 évesen tartotta a lámpát a színházi fotósnak az Ármány és szerelem próbája alatt, elment a kedve a színészettől. Végül is az államosítás után a Tanács körúti Magyar Fotó gyakornoka lett és szembetalálkozott a fotográfus szakma "krémjével". Ott olyan stúdiumokban volt része a fiatal fotósoknak, amelyekből most is élnek - jegyezte meg. 1957 és 1993 között az MTI riportere, majd főmunkatársa volt.
   
A művész mostani kiállításán kamaszlány korában készített első képei is láthatók, köztük az, amelyiken a Dózsa György úton a Regnum Marianum templom előtt Sztálin-képekkel vonuló tömeget örökítette meg. A közelben laktak, a VII. kerültben, és gépével lefotózta a templom 1951-es lerombolását, majd a Sztálin szobor felállítását, a május 1-i felvonulásokat, a Blaha Lujza téri régi Nemzeti Színház előtti "zakatolásokat", az egymás vállát fogó, ezzel vonatot alkotó fiatalok kanyargását, a taxidrosztot.
   
Ez a tárlat önéletrajz, család- és kortörténet, a tegnapi arcok - foglalta össze röviden. Készített fotókat 1952-ben az "aranycsapatról" is; Puskás Ferencet akcióképen örökítette meg, de van fotó a kiállításon zongorahangolóról, zenepedagógusokról, gyermekarcokról, traktoros lányokról.
   
Mint elmondta, 1958-tól rendszeresen fényképezett a Zeneakadémián, és mivel gazdag volt a zenei élet a '60-as években, lencsevégre kaphatta Szvjatoszlav Richter zongora-, Yehudi Menuhin hegedű- és Pablo Casals gordonkaművészt, valamint Lorin Maazel karmestert is.
    
Az első íróportrét Füst Milánról készítette Szigligeten, amikor az író a 60. születésnapját ünnepelte. Később többek között Tersánszky Józsi Jenő író, Nagy László és Pilinszky János költő, Devecseri Gábor költő, műfordító, klasszika-filológus és Karinthy Ferenc (Cini) portréját készítette el.
   
A fotóművésznek eddig két kötete jelent meg: az egyik Írók, történetek, képek címmel 1981-ben, a másik Előhívások címmel 1993-ban. Nyomdában van és kiadásra vár az Ifjúságom története című munkája.
   
Molnár Edit 1933-ban született a belgiumi Genkben, amely Flandria legfontosabb ipari városa. Szülei ott kaptak munkát, két gyermekük is ott született. 1939-ben a Magyarok Világszövetsége hazahozatta a családot, így Budapesten élték át az ostromot - jegyezte meg a fotográfus.