Új időszaki kiállítás a Természettudományi Múzeum gyűjteményéből

Képző

 
(MTI) A Leltárba véve: 9 643 086 példány ? Élő nemzeti természetrajzi gyűjtemény című kiállításon mintegy ezer tárgy látható, melyek egytől egyig adományozás, ajándékozás vagy vétel útján kerültek a múzeumba. 
    
A kiállítás címében szereplő szám azt jelzi, hogy a múzeumban ennyi műtárgy, objektum van az egysejtűektől kezdve a mamutok vagy dinoszauruszok csontvázáig ? mondta megnyitó beszédében Matskási István főigazgató, hozzátéve: ez a szám azt is jelenti, hogy az intézmény gyűjteménye az első tíz között szerepel Európában.
    
Az új tárlat a tárgyak idekerülésének egyik fontos módjáról ad számot és megemlékezik azokról az adományozókról, gyűjtőkről, akik az elmúlt 200 évben gyarapították az intézményt ajándékaikkal ? hangsúlyozta a főigazgató. 
    
A november 26-ig látogatható tárlaton kiemelt szerepet kapnak az elmúlt 5?6 év szerzeményei: a többi között Arnóth József több mint 3000 példányos achát-gyűjteménye, Balázsházy Imre nappalilepke-kollekciója és Skultéty Gyula arcrekonstrukció-gyűjteménye, amelyeket még nem láthatott a nagyközönség.
    
A kiállításban külön szálon bontakozik ki az adományozó személyek sora, különös és olykor humoros történeteik, amelyek az általuk adományozott tárgyakról vagy a velük kapcsolatos esetekről szólnak. A múzeum legnagyobb mecénása között megjelenik József nádor, Semsey Andor, gróf Széchenyi Zsigmond és Kossuth Lajos is. 
    
A tárlat egyik központi eleme a látványpreparatórium. Itt az érdeklődők betekintést nyerhetnek egyebek mellett abba, hogyan lesz egy virágból herbáriumi lapra préselt növény, vagy milyen konzerválási eljárásokon megy keresztül egy mamutcsont. Május 23. és 26. között például az áprilisban előkerült feldebrői mamutcsontok konzerválási munkálataival ismerkedhetnek meg a látogatók.
    
A szerdán nyílt kiállítás a Felemelő évszázad című tematikus évekhez kapcsolódó, az MTM által 2010?2011-ben bemutatott Ész-leletek ? Természetrajz a XIX. században című tárlat folytatása.