Vándormúzeumot tervez a párizsi Pompidou Központ

Képző

(MTI) - A Pompidou Mobile névre keresztelt vándormúzeum a még formálódó elképzelések szerint külsőre ugyanolyan avantgárd lesz, mint az acél-üveg szerkezetéről, színes csöveiről és hatalmas hernyóként a magasba kúszó mozgólépcsőjéről nevezetes párizsi múzeum, amelynek megnyitása óriási vihart kavart 1977-ben.
 
 A Pompidou Központ
   
A megvalósításhoz szükséges pénznek még csak egy része gyűlt össze, és még azt sem tudni, pontosan milyen útvonalat jár majd be a vándormúzeum, az azonban biztos, hogy a Pompidou Mobile látogatása ingyenes lesz. A cél ugyanis éppen az, hogy a képzőművészetet eljuttassák azokhoz, akikhez nehezen jutnak el a kulturális programok: az eldugott vidéki területekre és a nagyvárosokat övező szegény elővárosokba, amelyek nem egyszer az erőszak, a bűnözés melegágyai.
  
"El akarjuk juttatni a művészetet az emberekhez, fel szeretnénk kelteni bennük a vágyat a művészetre" - jelentette ki Alain Seban, a Pompidou Központ elnöke, hozzátéve: "meg akarjuk mutatni, hogy nyitottak vagyunk."
   
Patrick Bouchain építész, akinek vállalata cirkuszi sátrak és mobilépítmények készítésére szakosodott, kiemelte: a sátornak alkalmasnak kell lennie arra, hogy egy bevásárlóközpont parkolójától egy mezőig bárhol felhúzhassák. A jelenlegi tervek szerint az építmény így olyan háromszög-formájú modulokból áll majd, amelyeket különböző módon lehet összeállítani, alkalmazkodva az egyes helyszínekhez.
   
A hightech ponyvaépítményben üveg- és műanyag struktúrák fogják óvni a kiállítási tárgyakat a vandalizmustól és a tolvajoktól, biztosítva ugyanakkor a megfelelő hőmérsékletet és nedvességtartalmat.
   
A Pompidou Mobile összköltségét 3 millió euróra (több mint 800 millió forint) becsülik, ebből eddig 500 ezer eurót ajánlottak fel Seban közlése szerint, így további szponzorokra van szükség megvalósításához. Ha összegyűlik a szükséges összeg, a mozgómúzeum a jövő év végén kelhet útra.
   
A vándorgyűjtemény első kollekciójában a tervek szerint ott lesz Pablo Picasso Femme en Bleu című, kékes árnyalatokban megfestett posztkubista nőalakja 1944-ből, valamint az amerikai Alexander Calder egyik jellemző kinetikus szobra. Henri Matisse 1941-ben született Csendélet magnóliával című alkotása mellett elviszik az első útra Martial Raysse 1964-ben készült Amerika, Amerika című neonszobrát is.
   
A mozgómúzeumban látható anyag útközben változik majd, olyan motívumok köré terveznek kiállításokat, mint például az alapszínek, a fekete-fehér, az emberi test, vagy a város energiája - mondta Emma Lavigne kurátor.
   
A Pompidou "vándorcirkusza" évente három-három hónapra kerekedik majd fel, az alkalmi működési költségeket a tartományi hatóságok fogják biztosítani.