Az elmúlt két hónapban látható közel 50 kortárs művész munkái mellett a kiállításon kiemelt szerepet kaptak Werner Nekes gyűjteményének legfontosabb darabjai. A német kísérleti/avantgárd filmrendező közel harminc éve gyűjti a film mint médium megjelenése előtt készített optikai gépezeteket, képalkotó eszközöket. Kollekciójából ezen a tárlaton 200 darabot láthatunk.
A kiállítás zárónapja alkalmából, vasárnap 18 órakor Werner Nekes személyesen lesz jelen legismertebb filmje, az Uliisses első budapesti nyilvános vetítésén, a Műcsarnokban. A mozi a kísérletezést, valamint a fotográfia elemeit kedvelőknek kihagyhatatlan alapmű.
A Bauhaus létrejöttének kilencvenéves évfordulója alkalmából weimari kezdeményezésre, angol, magyar és francia partnerek részvételével megalapított bauhaus lab 2009 projekt keretén belül, 20 órától a budapesti bauhaus lab bemutatja a polifilm modulátort.
A projektben résztvevő művészek egy olyan eszközt építettek, amely nem csupán vetíti a mozgóképeket, de szimultán mozgatni is képes a vetítéseket. A három vetítős változat névadásakor Moholy-Nagy klasszikus, három film együttes vetítését (polifilm) ábrázoló Fény-tér modulátorára gondoltak.
A műcsarnoki premier alkalmából láthatók lesznek az első, kifejezetten erre a szerkezetre készült filmek is. Három mozgó projektor párhuzamos vetítését láthatjuk, melyek tetszőleges pályát írhatnak le horizontális irányban 180 fokos, vertikálisan 45 fokos határok között. A polifilm modulátor nem csupán eszköz, inkább olyan "nyitott mű", melynek segítségével - egyszerű program révén - bárki elkészítheti és bemutathatja saját szimultán(poli)filmjét.
Aki már látta a kiállítást, de kérdése van, vagy még nem látta, de szeretné egy szakértővel, a kiállítás magyar kurátorával, Peternák Miklóssal bebarangolni, az ne mulassza el a 16 órakor kezdődő záró tárlatvezetést. Sőt Bölcskey Miklós a Múzeumok éjszakáján a zordon időjárás miatt elmaradt Camera Obscura performanszában is részt lehet venni a Műcsarnok előtt 18 és 20 óra között.
Kritikánk a tárlatról: