Az Egyiptomi Civilizáció Nemzeti Múzeuma friss és korszerű intézmény, amely 2017-ben nyílt meg. Nemcsak az épület új, az installálás is megfelel a legújabb trendeknek, az pedig különleges, hogy itt 22 múmiát láthatunk egy helyen.

Egyiptomi Civilizáció Nemzeti Múzeuma AFP01.jpg
Az Egyiptomi Civilizáció Nemzeti Múzeuma Kairóban. Fotó: Mahmoud Khaled / AFP

A múzeum ugyan részlegesen már 2017-től látogatható volt, a maga pompájában azonban csak 2021. április 3-án, az úgynevezett A fáraók aranyparádéja című eseményt követően nyílt meg. Akkor ugyanis hatalmas ünnepi felvonulás keretében 22 múmia „költözött át” a Tahrir téri Egyiptomi Múzeumból ide. Az egykori uralkodókat a Dejr el-Bahari királyi gyorsírótárban és II. Amenhotep sírjában találták meg 1881-ben és 1898-ban. Azóta már többször szállították őket, míg végül úgy tűnt, hogy az Egyiptomi Múzeumban végső helyet találtak nekik. Ám a Tahrir téri intézmény a növekvő számú régészeti lelet beérkezése miatt már nem tudta teljeskörűen bemutatni az ókori egyiptomi kultúrát, ezért új múzeumok létrehozásáról döntöttek: a Nagy Egyiptomi Múzeuméról (ami egyelőre csak részlegesen nyílt meg) és az Egyiptomi Civilizáció Nemzeti Múzeumáéról. Ez utóbbi épületében kaptak új otthont a múmiák, amelyeket nitrogénatmoszférájú konténerekben szállítottak át.

Múmiák Egyiptom múzeum AFP.jpg
A 22 múmiát ünnepi felvonulás keretében, 2021-ben szállították át a Tahrir téri Egyiptomi Múzeumból. Fotó: Khaled Desouki / AFP

A 490 ezer négyzetméter alapterületű múzeum két különálló részből, kronologikus és tematikus egységből áll. A múmiák a tematikus részben, különleges installatív helyzetben kaptak helyet, amelynek hatására a látogató mintha a Királyok Völgyében sétálna, ahol Egyiptom 17 ősi királya és négy királynője eredetileg is pihent. A Királyi Múmiák Galériájába lefelé kell haladni. Kör alakú termen át vezet az út, amelynek padlójára vetített felvételen a Nílus vize hullámzik, a mennyezetén pedig az egyiptomi kultúra emblematikus kincseinek képei kavarognak. Ez a szakasz azt célozza, hogy a néző maga mögött hagyja a valós időt és teret, az elsötétített termekbe már áthangolódva érkezhessen meg.

Egyiptomi Civilizáció Nemzeti Múzeuma MTI EPA.jpg
Az Egyiptomi Civilizáció Nemzeti Múzeuma. Fotó: Khaled Elfiqi / EPA / MTI

A múmiák vitrinekben pihennek, de a szarkofágjaik is itt vannak. Táblákon olvashatók el az egykori uralkodókhoz kapcsolódó legfontosabb információk; olyanok, amelyek közelebb hozzák a személyiségüket, egykori karakterüket. A múmiák már önmagukban is ámulatba ejtők, bemutatásuk pedig kivételesen tiszteletteljes. Számos olyan egyéb tárgyat látunk itt, amelyekre rácsodálkozhatunk: Ahmesz-Nofertari királynő külső koporsójának apró mintáiban például teljesen el lehet veszni. Amenhotep király szarkofágja szintén rendkívüli műtárgy: az övé volt az egyike a nagyon kevés érintetlen, háborítatlanul hagyott múmiának. Koporsójának bonyolult virágdíszei csodásak, és a múmiamaszkja is a helyén van. Thotmesz király koporsója tündöklő aranydíszeinek nyomát még ma is fellelhetjük: ez a műtárgy egy letűnt korszak gazdagságát és pompáját mutatja fel. Az Amenhotep király kanópusz-, azaz a belső szervek tárolására szolgáló edényeit őrző láda az ókori temetkezési szokásokról ad képet, akárcsak IV. Thotmesz király fajanszedényei.

Egyiptomi Civilizáció Nemzeti Múzeuma AFP 02.jpg
Ehnaton fáraó szobra az Egyiptomi Civilizáció Nemzeti Múzeumában. Fotó: Mahmoud Khaled / AFP

A földszinti galéria lebilincselő utazásra hív, amelynek során a látogató Egyiptom különböző korszakain haladhat át, átfogó képet kap a térséghez kötődő civilizációkról és legfontosabb vívmányaikról. A prehisztorikus időktől, a fáraók idejétől indulva haladunk a görög-római, a kopt korszakon, a középkoron, valamint az iszlám koron át egészen a mai egyiptomi világig, amelyben a klasszikus tradíció keveredik a kortárs kultúrával. Kisebb tematikus egységek ezen a szinten is találhatók, mint például a civilizáció ébredéséről, a Nílusról, az írásról, az államról és a társadalomról, a tárgyi kultúráról, valamint a hiedelmek világáról szólók.

Egyiptomi Civilizáció Nemzeti Múzeuma AFP 03.jpg
Fotó: Mahmoud Khaled / AFP

A legrégebbi műtárgy a Nazlet Khaterben talált csontváz. Ez a lelet a második legrégebbi egyiptomi csontváz, közel 35 ezer éves. A kiállítás különleges darabja II. Isetemkheb királynő bőrből készült sátra is, amelyet a mumifikálás előtt álló test megtisztításának szent rituáléjához használtak. Láthatunk szép állapotban megőrződött kopt mozaikokat, IV. Thotmesz pazar aranyozott szekerének egy darabját, valamint lábujjprotézist, amely a múlt orvosi gyakorlatáról ad képet, és gyönyörű alabástrom vízórát is, amelynek feliratai az egyiptomi zodiákus titkait fedik fel, és a kor időmérő módszereibe engednek bepillantást.

A Nilos szobor az ókori Római Birodalomból származik: a Nílust megszemélyesítő istenség mindig vízilóra támaszkodott, a rómaiak számára ugyanis ez az állat szimbolizálta Afrikát, a Nílus eredetét, valamint a vadon élővilágát. A Baouweetben talált templomkupola részlete gyönyörű kopt freskót rejt, Fárúk király emlékműve pedig a gazdagon díszített iszlám műtárgyak szép példája, miként a népviseleti öltözékek is. Ezen a részen ékszerek, papirusztekercsek, szent könyvek, kerámiatárgyak, szobrok és ősi leletek láthatók még, amelyek között bolyongva megismerhetjük azt a sokféle kultúrát, amelyek mind a mai napig hatással vannak Egyiptomra.