(MTI) - Vincze László a Zala megyei Gellénházán élve közel három évtizeden át kerekesszékben volt kénytelen eltölteni mindennapjait - mondta Herczog László szociális és családügyi miniszter a kiállítás megnyitóján. Geológusként, természetfotósként a modern technikai eljárások türelmes és lelkes kitapasztalásával, a digitális fényképezés kezdete óta fáradhatatlanul készítette képeit - fogalmazott.
A művész 1977-ben elszenvedett balesetét követően tetraplégiásként, azaz nyakától lefelé négyvégtag bénultként óriási akaraterővel megtanult újra élni. Az általa elkészített összeállításban jelent meg 1995-ben a maga nemében egyedülálló Geolexikon földtani adatbázis első verziója, komoly szerepet vállalt a Sulinet program természettudományos anyagának elkészítésében, közreműködött a Magyar Olajipari Múzeum archiválási munkáiban, valamint a magyar szén- és hidrogénbányászat történetének feldolgozásában - méltatta az alkotó munkáját a miniszter. Elmondta: Vincze László egyedi, utánozhatatlan stílusú képeket készített Gellénházán és környékén, természetfotóiból 2004-ben Budapesten rendeztek kiállítást, 2006-ban pedig a Zalai Építők Móricz Zsigmond Egyesülete mutatta be műveit.
A fogyatékossággal élők társadalmi integrációja közös ügy - hangsúlyozta a miniszter. A szolidaritásnak azonban a legszemélyesebb kapcsolatokban kell elindulnia, megmutatkoznia követendő példaként a félelmek és a tévhitek, az elzárkózás és a tehetetlenség leküzdése érdekében.
A fogyatékos emberek nemzetközi napját december 3-án tartják 1992 óta, hogy felhívják a figyelmet a betegség, baleset vagy katasztrófa következtében fogyatékossá válók problémáira.