Vizuális környezetszennyezés a Magyar Plakát Társaságtól

Képző

(MTI) A kifejezetten a nagykanizsai Magyar Plakát Ház kiállítására készült művekről Pinczehelyi Sándor azt mondta: rádöbbentésnek, figyelemfelhívásnak szánják az alkotók műveiket, reflektálni szeretnének azokra a nap mint nap látott és szinte már megszokott rossz látványmegoldásokra, amelyek az utcákon feltűnnek. Zömmel fotók jelentik a művek alapjait, felvillantva egy-egy rosszul megírt utcai feliratot vagy bemutatva a szemünk elé táruló vizuális környezetszennyezést.

 
A nagykanizsai tárlatot még az év elején hirdették meg tagjaik között, de meghívtak olyan tehetséges fiatalokat is, akik nem tagok. Az a céljuk, hogy a 25 évestől a 85 évesig minden korosztály képviselje magát, szükség van a tehetséges fiatalokra ? mutatott rá.
 
A Magyar Plakát Házban pénteken délután nyíló tárlaton húsz művész csaknem harminc alkotása lesz látható a bemutatóterem egyik felében. A másik oldalon az MPT tagjainak elmúlt évtizedekbeli munkáiból válogatnak fejenként két-három művet. Ez egyfajta bevezetője is annak a kiállítás-sorozatnak, amely a tervek szerint jövőre indulna Nagykanizsán, s évente három-négy alkotó műveiből nyújtana válogatást.
 
"Szeretnénk feldolgozni a már idős mesterek életművét, és katalógus is dokumentálná, amit ők csináltak" ? fogalmazott Pinczehelyi Sándor. Hozzátette, hogy hosszú távú céljuk a művészek munkáinak átfogó bemutatása és összegzése, ez hiánypótló lenne Magyarországon. Sajnos a klasszikus plakát műfaja ráadásul mára perifériára szorult, a plakáttervezés jószerével kiállítási műfajjá vált, holott igazi terepe az utca lenne.
 
A 2005 óta működő, 15 alapító taggal indult MPT célja az volt, hogy a plakátot mint műfajt megőrizze és irányt mutasson a megújítására. Szeretnék a klasszikus plakátművészet hagyományait a kortárs gondolkodással és technikával ötvözni.
 
A társaságnak egyébiránt nem ez az első tematikus kiállítása, korábban például az égitesteket és a földi testeket bemutató tárlattal, a környezetszennyezésre fókuszáló bemutatóval jelentkeztek, míg az 1956-os forradalom évfordulójára lengyel művészekkel közös kiállítást mutattak be.