Wallenberg-év - Megnyílt a Nemzeti Múzeum emlékkiállítása

Képző


raoul_wallenberg_kiallitas_mnmd__as20120117003.jpg
 

(MTI) ? Raoul Wallenberg az életét kockáztatta, majd áldozta azért, hogy zsidók tízezreit mentse meg egy gonosz ideológiától, és 1945-ben éppen ezen a napon, január 17-én "egy hasonlóan gonosz ideológia" képviselői rabolták el Budapesten ? emlékezett a világszerte hősként tisztelt diplomatára a kiállítást megnyitó svéd külügyminiszter.

 
Carl Bildt kiemelte: az MNM második emeletén szerdától látogatható tárlat "könnyed hangnemben", a Wallenberg gyermek- és fiatalkorát idéző fotókkal és dokumentumokkal kezdődik, majd a "sötét idők" bemutatásával folytatódik, hogy végül a jövő optimista ígéretével záródjon.
 
Csorba László történész, a Nemzeti Múzeum főigazgatója elmondta: a stockholmi Svéd Intézet által összeállított tárlat elsőként a Magyar Nemzeti Múzeumban mutatkozik be, majd Moszkvában, Berlinben, Tel-Avivban, Washingtonban, New Yorkban és Torontóban is látható lesz. Az emlékkiállítás nem szorosan múzeumi értelemben vett, műtárgyakat és dokumentumokat fizikai valójukban felvonultató tárlat, hanem egy nagyon magas színvonalú tablókiállítás, amely a látvánnyal és élménnyel gondolkodásra készteti a közönséget ? szólt az anyagról az MNM főigazgatója.
 
Csorba László hozzátette, a grafikailag jól megkomponált képi felületek, és történészek által összeállított, olvasmányos szövegek mint egy történeten, úgy vezetik végig a látogatót Wallenberg életén, a morális szembesítést is szolgálva. "Budapestnél megszakad a vászon, hiszen máig rejtély, mi történt valójában Raoul Wallenberggel" ? emlékeztetett a történész. Mint azonban megjegyezte, a tárlat végén a látogató a túlélők és gyermekeik, unokáik fotóival találkozhat, amelyek bizonyítják: Wallenberg áldozatvállalása nem volt hiábavaló.
 
A kiállítás része egy komplex informatikai megoldás is, melynek részeként a QR-kódos technológia segítségével a látássérültek számára is lehetségessé válik a tárlat felfedezése; az úgynevezett virtuális térkiterjesztés és a kiterjesztett valóság (Augmented Reality) múzeumi megvalósításával pedig a látogatók virtuálisan találkozhatnak Wallenberg egyik munkatársával.
 
Csorba László elárulta, terveik szerint a közeljövőben a Nemzeti Múzeum állandó kiállításának holokausztról szóló része is megújul majd.
 
A február 12-ig ingyenesen látogatható emlékkiállításhoz a Nemzeti Múzeum pénteken Tolerancia és erkölcsi bátorság címmel konferenciát is szervez; a további kísérőprogramokról az érdeklődők a www.hnm.hu honlapon találhatnak részletes információkat.