Zöld lesz az új kormányzati negyed

Képző

(MTI) - A második helyen a Finta és Társai Építész Studió Kft., míg a harmadikon az Artonic Design Kft. - Szőkedencsi Géza vezetésével - végzett. A második helyezett 19 millió, míg a harmadik helyezett 9 millió forint pályadíjat kapott. A két negyedik díjas a Mérték Építészeti Studió Kft., valamint a japán Kai Workshop Co. Ltd. lett, egyaránt 4,5-4,5 millió forint díjazással.
    A beérkezett 17 pályamunka közül a nem díjazottakat is megvásárolta a Kincstári Vagyoni Igazgatóság: tíz tervet egyenként 1,5 millió, míg kettőt 3 millió forintért.
    A nyertes pályamunkát "zöld" épületnek minősítette Sylvester Ádám, a bíráló bizottság társelnöke. Ennek tervezői szembenéztek a jövő kihívásával, és környezettudatos, fenntartható működést választottak. Az épület emellett az átlátható struktúra a modern demokrácia építészeti leképződése - jellemezte a tervet a társelnök.


janeschpeterd__hb20070802051.jpg
Budapest, 2007. augusztus 2. Sylvester Ádám, a bírálóbizottság társelnöke gratulál Janesch Péternek, a győztes építészcsapat egyik tagjának a budapesti kormányzati negyed tervpályázatának eredményhirdetésén. A tervpályázatot és a vele járó 20 millió forintot Janesch Péter magyar és Kengo Kuma japán építész által vezetett csapat nyerte.MTI Fotó: Honéczy Barnabás

    A bíráló bizottság tagjai egyöntetűen ezt a tervet minősítették a legjobbnak.
    Maga az épület kevés energiát használ, mivel olyan levegő-keringetést alakítanak ki benne, amely fűtésre és hűtésre a talaj hőjét használja, az elhasznált levegőben lévő meleget pedig a friss levegő előmelegítésére használják.
     Fegyverneky Sándor országos főépítész - az építész zsűrinek szakértői jelentést készítő csoport vezetője - az MTI-nek elmondta, hogy a nyertes épület üvegfelületeit lombhullató növényzet veszi körbe. Ez nyáron árnyékol, télen pedig beengedi a napfényt a házba.
    A kormányzati negyed a miniszterelnökséget leszámítva valamennyi központi államigazgatási szervezetnek (minisztériumnak) ad majd helyet 2009 május végétől. A PPP-konstrukcióban megvalósuló beruházás maximális összege 142,5 milliárd forint lehet.

Az első két helyezett tervei - HÁTTÉR

    A csütörtökön kora délután kihirdetett tervpályázat első helyezettje a fenntartható építés formába öntéséért, míg a második helyezett az egész rehabilitációs terület korrekt megoldásáért kapott díjat.
    A több mint 30 hektáros területre rehabilitációs pályázatot, míg a kormányzati negyedre konkrét épületre szóló tervpályázatot kellett beadni. A kormányzati negyed a Ferdinánd híd-Podmaniczky utca-Eiffel csarnok vége és a mai két szélső vágány felszedése után szabadon maradó területen helyezkedik el. Erre kellett megtervezni a minisztériumokat magában foglaló objektumot.

    Ez egy fenntartható, vagy ha úgy tetszik autonóm épület - mondta az MTI-nek Janesch Péter, a díjnyertes tervet készítő csapat magyar vezetője (a japán csoportot Kengo Kuma irányította). Az eredeti célkitűzés egy passzív ház létrehozása volt (ez évente és négyzetméteren-ként legfeljebb 15 kW óra energiát igényel), de végül is kompro-misszumot kellett kötni - ezt már a csoport építész konzulense, Ercsei Attila mondta. A talajvízből és a talajból - szondákkal - nyert energiát hőszivattyúkkal hasznosítják, hűtésre és fűtésre egyaránt. Emellett összegyűjtik az esővizet, amellyel ellátják a víztakarékos mellékhelyiségeket és ezzel locsolják a zöld tetőt, és a homlokzatokat árnyékoló növényeket is. Végül - egy hagyományos irodaházhoz képest - 30-40 százalékkal kisebb energiával lehet majd működtetni a kormányzati negyedet, ahhoz képest, mint ha hagyományos irodaház lenne - tette hozzá Molnár György gépész tervező. Bár lesznek napkollektorok az épületen, az igazi az lett volna, ha a vágányok feletti egész tetőre napkollektorokat lehetett volna telepíteni - tette hozzá Molnár György.
    Az épület 400 méter hosszú és 30 méter magas fő homlokzata a Podmaniczky utcára néz majd. Az épület mélysége 75 méter.
    A második helyezett tervet a Finta és társai Építész Stúdió Kft. készítette. A terv urbanisztikai részének tervezését - az iroda névadója - Finta József, míg a kormányzati negyedét Szabó Tamás készítette. Ez utóbbiról annyit mondott az MTI-nek Finta József, hogy a környező eklektikus város-szövet egy újabb darabjaként képzelték el a kormányzati negyedet, amely közép-udvaros épületek fonatából áll.

    A tágabb terület rehabilitációját illetően Görözdi György, a tervpályázat zsűrijének elnöke különösen figyelemre méltónak nevezte az eredmény-hirdetésen a második helyezett pályázók elképzeléseit. Erről Finta József elmondta, hogy a síneket kiviszik a mai pályaudvar csarnokából, és azok a külső vágányokkal egy vonalban végződnek.
    A csarnok - mint egy télikert - étteremnek, kávéháznak ad helyet. A javaslata szerint a Ferdinánd híd a föld alá kerülne és hasonlóan alagút vezetne a Bulcsú utcától át a Terézvárosba. A cél ugyanis, hogy "egybe forrjon" Lipótváros Terézvárossal. A Ferdinánd híd északi részén lévő Trigránit területet megnyitnák a Lehel tér felé. A rehabilitációs területre képzeli el Finta József a néprajzi múzeumot, szállodát, konferencia központot, sport-centrumot és egy Európa Házat is. Ez utóbbi - véleménye szerint - uniós pénzből épülhetne, és helyet kapna benne minden uniós ország, hogy bemutassa gasztronómiáját, de kereskedelmi-kulturális központok is működhetnének ott.
    A Finta Stúdió munkáját nemzetközi ingatlan fejlesztői tapasztalatával segítette a spanyol Sedesa csoport magyar leányvállalata, a Sedesa Hungária Kft. Mikó Sándor igazgató az MTI-nek úgy nyilatkozott, hogy a legmegfelelőbb hasznosítási lehetőségekre tettek javaslatot, a cég indul a kormányzati negyed felépítésére és működtetésére kiírt közbeszerzésen is.