(MTI) - Rubovszky Rita, a Hungarofest ügyvezető igazgatója a megnyitón hangsúlyozta, hogy a Zsolnay gyár 1853-as megalapításával "a Dél-Dunántúl metropolisa" jött létre Pécsett, és a mai Zsolnay Porcelánmanufaktúra kezdeményezőkészségével, a kortárs művészek bevonásával és a régi minták fölújításával a modern Magyarországot fejezi ki.
Ruzsa Csaba, a Pécs2010 Menedzsmentközpont ügyvezető igazgatója azt emelte ki, hogy a Zsolnay márkának és Pécs városának több mint 150 éves közös történelme van. A manufaktúrát ki kell nyitni a világ felé, ez a 2010-es program egyik kulcsberuházása, hiszen a gyár egy részének átépítésével valósul meg a Zsolnay Kulturális Negyed - mutatott rá.
A tárlaton számos hagyományos Zsolnay-darab mellett azok az alkotások is szerepelnek, amelyeket a Zsolnay Örökségkezelő Kht. megbízásából tavaly készített tíz neves művész, köztük Keserű Ilona, Gellér B. István, Pinczehelyi Sándor, Pál Zoltán, Schrammel Imre és Czakó Zsolt.
Pál Zoltán Munkácsy-díjas szobrászművész, akinek kavics formájú fekete vázái és kicsit fényes, eozinos kaspói is láthatók a kiállításon, a távirati irodának külön megmutatta ezüst csíkkal díszített, fehér porcelán teáscsészéit, amelyre Braille-írással tette föl, hogy Zsolnay, Pécs, 2010.
Az egyik vitrinben Schrammel Imre Kossuth-díjas keramikus eozin kísérlete, egy zöld maszk látható, egy másikban Keserű Ilona Kossuth-díjas festő színes táljai vonzzák a tekintetet.
Gellér B. István Munkácsy-díjas festő állított téglalap alakú, furcsa figurában végződő dobozai és a szintén Munkácsy-díjas Pinczehelyi Sándor halfigurás tálai, vázái jelzik a Zsolnay Porcelánmanufaktúra legújabb törekvéseit arra, hogy új porcelán- és kerámiagyűjtő réteget alakítson ki.
Látható a kiállításon az a Dekor-könyv is, amelybe a porcelánra kerülő mintákat rajzolták a mesterek. A könyvet bemutatva Péterné Marosy Katalin, a manufaktúra vezérigazgatója elmondta: megtalálható benne Rippl-Rónai József 111 éve készült mintarajza is, amely egyszerűsített formában máris rákerült modern tányérokra, tálakra. Ennek a kuriózumsorozatnak a darabjai az úgynevezett Vulkán vázák és Zoób Kati divattervező Zsolnay porcelán ékszerei is, amelyek szintén láthatók a december 2-ig nyitva tartó tárlaton.