Az író személyéről, életének egy-egy fejezetéről mesélt a Naplószilánkok című darab, amelyet Koltai Róbert szintén a Tháliában játszott idén ősszel. A Móricz naplóbejegyzéseire épülő előadásról kezdetben nem volt könnyű meggyőzni az író hagyatékának örököseit, végül Kolos Réka, Móricz unokája látva a Török B. Fruzsina által dramatizált szöveget, valamint a színész-rendező terveit rábólintott a felolvasó színházi előadásra. ?Tizenkétszer láttam az előadást, de az első után azt éreztem: ezt nem lehetett nem bemutatni? ? jegyezte meg Kolos Réka idén decemberben, a Koltai Róbert 70. születésnapja alkalmából tartott kerekasztal-beszélgetésen.
Februárban a Móricz-Koltai ?páros? újabb premierre készül: szintén B. Török Fruzsina átiratában Rab oroszlán és Az asszony beleszól című művek alapján mesélik el egy-egy szerelem történetét Sztarenki Dóra, Egri Bálint, Gubás Gabi és Koltai Róbert főszereplésével. A közönség egy este alatt két egyfelvonásos darabot láthat Jelenetek két házasságból cím alatt.
Az első darab habkönnyű krimi-komédia a ?30-as évekből: Imre, a bűnügyi újságíró és felesége Ilonka nehéz korban kötik össze életüket. Az 1930-as évek derekán járunk, a gazdasági világválság legnehezebb éveiben, mikor mindennapos az éhezés, nagy a munkanélküliség. Az ifjú házasok ilyen körülmények között élnek és küzdenek álmaikért. A férjnek biztos receptje van a túlélésre: hivatásának szeretete, az örök optimizmus és a hit, egy nagy adag csibészséggel fűszerezve. Az örökösen aggódó feleség imádata csak hab a tortán.
Mit tehet egy fiatal házaspár, aki gyerekre és boldogulásra vágyik? Mi lehet egy ilyen nehéz időben a boldogulás kulcsa? ? ezeket a kérdéseket feszegeti a darab.
?A történet a gazdasági világválság idején játszódik, meglepő, mennyire rímel a mai időkre. Sokszor ijesztő, hogy mennyire aktuális? ? mondta Egri Bálint, az előadás főszereplője, akinek partnere Sztarenki Dóra a HBO Terápia című sorozatában tűnt fel először, addig hivatásos táncművészként dolgozott. Végül, amikor a Jelenetek két házasságból Ilonkájának szerepére hívták, úgy döntött: a színészetet választja.
A második darab Vágrándy Aladár tanácsos és neje keserédes története: több mint húszévnyi szerelem és egymásra épített élet után Aladár egy nap különös hangulatban érkezik haza hivatalából szokásos ebédjére, nem is sejtve, hogy zavartságának okát felesége, Juluka már minden porcikájában érzi. A mindennaposnak induló ebéd hamarosan közös életük fordulópontja lesz. A darab elvágyódó férfi és a mindenét férjére építő ragaszkodó asszony örökérvényű harcát mutatja be.
A történetében Móricz különös őszinteséggel vall Jankával való házasságáról pokláról, melynek 1925-ben az asszony öngyilkossága vetett véget. Életművében A rab oroszlánban veti fel először, mi lett volna, ha Janka másképp dönt és folytathatják életüket együtt.
?Számomra az a legérdekesebb benne, hogy Jankától még a halál sem tudta elválasztani: minden egyes női karakterét belőle fogalmazta meg, mindig-mindig visszatért hozzá? - jegyezte meg Gubás Gabi, aki A rab oroszlán feldolgozásában mint Juluka lép színpadra.
Kultúra.hu/Thália