Két Kazinczy-emlékérmét bocsátott ki a Magyar Nemzeti Bank

Kultpol

(MTI) - E. Csorba Csilla, a múzeum főigazgatója beszédében Kazinczy művészetpártoló tevékenységét méltatta, melynek célja a korabeli magyar művészet nyugat-európai színvonalra való felemelése volt. A múzeum Kazinczy Ferencről szóló, 2010. február 28-ig látogatható kiállításáról elmondta: elsősorban nem a jeles nyelvújító életét, pályáját, hanem a művészetekhez, szépséghez való viszonyát kívánja bemutatni.
   
Sándor György, az MNB ügyvezető igazgatója kiemelte: a jegybank 1968 óta bocsát ki emlékérméket, melyek kettős célt, a népművelést és a gyűjtők igényeinek kielégítését szolgálják.
 

kazinczy250_pim_bytsd-8.jpg
Kazinczy a PIM-ben
   
Az arany emlékérmét Szöllőssy Enikő tervezte. Előlapján a széphalmi Kazinczy Emlékcsarnok klasszicista épülete, hátlapján Kazinczy portréja és aláírása látható. Az ezüst érme Soltra E. Tamás tervei alapján készült. Előlapján zsinórhurokkal átkötött papírtekercs és lúdtoll, hátlapján Kazinczy portréja található.
   
Az emlékérmék megvásárolhatók a Magyar Nemzeti Bank látógatóközpontjában és a Petőfi Irodalmi Múzeumban.
   
A nemzeti bank idén eddig Radnóti Miklós születésének 100. évfordulója, Bánki Donát születésének 150. évfordulója, a Dohány-utcai zsinagóga alapításának 150. évfordulója alkalmából, valamint A Világörökség részei Magyarországon sorozat keretében Budapestről bocsátott ki emlékérmét.
   
A 2009-es kibocsátások sorában az utolsó Kálvin János születésének 500. évfordulójáról emlékezik majd meg. Az érmét október 29-én a Debreceni Református Kollégiumban mutatják be a nagyközönségnek.