(MTI) - A kiállítást az Erzsébet királyné-emlékév keretében, Ferenc József és Erzsébet koronázásának (1867. június 8.) 140. évfordulója alkalmából rendezik a múzeumban. A szeptember 30-ig megtekinthető tárlaton kiállítják egyebek mellett az Erzsébet profiljával díszített papírnehezéket, az 1870-es évekből származó bársonydobozt a magyar királyné fényképével. Ezek mellett a koronázásról készült egykori fényképek is szerepelnek a tárlat anyagában.
Gödöllő mellett a budai Vár szolgált otthonául az 1867-ben magyar királynénak koronázott Erzsébet számára. A kiegyezés után tíz hónappal Erzsébet itt adott életet negyedik gyermekének, Mária Valériának, akit emiatt magyar gyermeknek is neveztek. Wittelsbach Erzsébet bajor hercegnőt regényes élete, Ferenc Józseffel kötött szerelmi házassága, a magyarok védasszonyának szerepe miatt máig élénk érdeklődés övezi - közölte Basics Beatrix főigazgató-helyettes. Felidézte, hogy Erzsébet 1863-tól tanult magyarul, 1864-ben lett társalkodónője, bizalmasa Ferenczy Ida, aki a kapcsolattartó szerepét is betöltötte a Deák Ferenccel és Andrássy Gyulával folytatott találkozások megszervezésénél.
Kifejtette: az 1860-as években alakult ki Erzsébet szépségének kultusza. Az 1870-es években sportteljesítményével vált híressé: a világ legjobb női lovasaként tartották számon. A politikától a magyar koronázást követően teljesen visszavonult. 1867 februárjában jött létre a dualista állam, Ausztria-Magyarország, két fővárossal, két országgyűléssel és két kormánnyal. 1867. február 17-én Andrássy Gyulát kinevezték Magyarország miniszterelnökévé. A királykoronázás 1867. június 8-án hajnali négy órakor huszonegy ágyúlövéssel kezdődött. A koronázási menet hét órakor indult el a királyi palotából.
Az Erzsébet királyné-emlékév április elején kezdődött. Az év végéig tartó programokat Erzsébet királyné koronázásának 140., első magyarországi látogatásának 150. és születésének 170. évfordulója alkalmából szervezik az idén.
Kiállítás Erzsébet királynéról a BTM-ben
Kultpol
Korábban: