Kiállítás nyílt Petőfi feleségéről

Kultpol

A konferencia azokról az asszonyokról  szólt, akik a kokárdákat készítették, a zászlókat varrták, a sebeket kötözték és akik az árvákat felnevelték. A tudományos ülésen dr. Zakar Péter történész, a Csongrád Megyei Közgyűlés alelnöke, dr. Kedves Gyula, a hadtudomány kandidátusa, a Hadtörténeti Múzeum és Könyvtár igazgatóhelyettese, illetve dr. Ratzky Rita irodalomtörténész, a Petőfi Irodalmi Múzeum főtanácsosa is előadott.

A Szendrey Júliáról szóló tárlaton a látogató végigkövetheti Petőfi és Szendrey Júlia kapcsolatát. Személyes dokumentumok, tárgyak, festmények, korhű bútorok segítségével kaphatnak képet az érdeklődők két rendkívüli ember szerelméről.

Szemtanúi lehetünk a nagykárolyi megismerkedésnek, ami után Petőfi a következőket írta: "Szatmárban egy olyan lyánykát ismertem meg, amilyen Párizsnak is sok volna," de bepillantást nyerhetünk az ifjú házaspár mindennapjaiba is.

Megtudhatjuk például, hogy a házasságkötés után Petőfi még a borról is leszokott. A tárlat legtragikusabb része Júlia kálváriáját és a költő halálát idézi fel, majd képet kaphatunk Szendrey Júlia későbbi kevésbé ismert életpályájáról, amikor újból megházasodott, s maga is költészeti-művészeti tevékenységbe fogott.

A kiállítás főként a Petőfi Irodalmi Múzeum tárgyi és dokumentumanyagára épül, de a Móra Ferenc Múzeum bútorgyűjteményével válik egésszé a látnivaló. A tárlat május 16-ig tekinthető meg a megyei múzeum főépületében.