A 72 méter hosszú, mintegy 150 négyzetméternyi területet elfoglaló látványos kiállítás nemcsak vizualitásával, hanem információival is hatást gyakorol látogatóira, amit mobil készülékeken hallgatható magyar nyelvű hangzó anyag is segít. Célja, hogy a látogatót szembesítse a második világháború borzalmainak egy kevés nyilvánosságot kapott fejezetével, a cigányság deportálásának és megsemmisítésének kísérletével. A kiállítás azonban nemcsak a haláltáborokról szól, hanem az oda vezető történelmi előzményekről, és a romák 1945 után is folytatódó, faji alapú hátrányos megkülönböztetéséről is, különös tekintettel Közép- és Kelet-Európa társadalmaira.
A kiállítás rendezője a Német Szinti és Roma Dokumentációs és Kultúrközpont (Heidelberg) és a budapesti Holocaust Dokumentációs Központ és Emlékgyűjtemény Közalapítvány.
Az utazó kiállítást január 17-én Strasbourgban, az Európai Parlamentben mutatták be a közönségnek, s útjának első állomása Budapest. Ezt követően a kiállítás következő állomásai Pécs, Prága, Brno, majd Lengyelország és Hollandia kiállítóhelyei.
A kiállítás másfél hónapja alatt mind a Holocaust Dokumentációs Központ, mind az OSA Archivum, a Centrális Galéria anyaintézménye számos kapcsolódó kulturális programot szervez, köztük filmvetítéseket és nyilvános vitákat; ezek programja a www.hdke.hu, illetve a www.archivum.ws honlapokon követhető.
A kiállítás helyszíne: 1051 Budapest, Arany János u. 32.
2006. február 9. csütörtök, 18.00
Ez az a sín (r.: Pavol Korec, szlovák, angol felirattal, 2002, 41 perc)
A második világháborúban munkaszolgálatra elhurcolt, szlovákiai roma férfiak emlékeznek. Az 1350 roma férfi közül, akit a kelet-szlovákiai stratégiai fontosságú vasútvonal építéséhez vezényeltek ki, ma már csak heten vannak életben.
2006. február 16. csütörtök, 18.00
Hazugság (r.: Melanie Spitta, Katrin Seybold, nyugatnémet, 1987, angol felirattal, 85 perc)
A személyes hangvételű, tényfeltáró dokumentumfilm a németajkú cigányok, a szintik és a romák náci korszakbeli üldöztetésével és 1945 utáni kártérítésükkel foglalkozik.
2006. február 23. csütörtök, 18.00
Kenedi hazamegy (r.: Želimir Žilnik, szerb, angol felirattal, 2003, 74 perc)
A film Németországból Belgrádba visszatoloncolt jugoszláviai, koszovói cigányokról szól. A belgrádi repülőtéren senki, csak a sorstárs Kenedi, a németül beszélő ladás taxis fogadja őket, aki egy korábbi transzporttal került vissza Szerbiába, tíz év németországi tartózkodás után...
2006. március 2., csütörtök, 18.00
A cigánykaraván - Lolka és Bolka sorozat (lengyel animációs film, 6 perc)
Cigányok (r.: Wladyslaw Slesicki, eredeti hang (kommentár nélkül), 1961, 30 perc)
Az igazi cinema-verité stílusú dokumentumfilm egy lengyelországi cigánykaravánt követve a vándorcigányok mindennapi életét mutatja be.
A vetítés után: A romák etnográfiai filmes ábrázolása. Vendég Szuhay Péter néprajzkutató.
2006. március 9. csütörtök, 18.00
Mit csinálnak a cigánygyerekek? r.: Schiffer Pál, magyar, 1971, 46 perc
Járnak-e iskolába, hol és hogyan élnek, milyenek a kilátásaik, hol helyezkedhetnek el a magyarországi cigánygyerekek 1971-ben? Hosszú évek szociológiai adatgyűjtésén, többek között Solt Ottilia és Kemény István kutatásain alapul ez a klasszikus szociológiai témájú film.
A vetítés után: A cigányok a népi demokráciában és a harmadik köztársaságban. Vendég Kemény István és F. Havas Gábor szociológus, a beszélgetést vezeti Zádori Zsolt újságíró.