|
A karlsruhei múzeum |
(MTI) - Harald Siebenmorgen, a múzeum igazgatója elmondta, hogy a kulturális örökségért felelős görög főigazgatóság a kérés teljesítéséig megtagadja azoknak a tárgyaknak a kölcsönadását, amelyeket a német múzeum a küklád kultúrát bemutató kiállításra kapott volna.
A visszakövetelt tárgyak esetében egy 88 centiméteres női bálványszoborról és egy spirálokkal díszített bronzkori tálról van szó, amelyek Siebenmorgen szerint összesen 3-4 millió euró értéket képviselnek.
A görögök szerint mindkét tárgyat jogtalanul szerezte meg az intézmény, a baden-württembergi tudományos minisztérium szerint viszont erre semmi sem utal. Siebenmorgen szerint a tárgyakat 1975-ben kapta a múzeum a tartománytól, "megszerzésük jogilag kifogástalan", visszakövetelésük pedig már elévült.
Németország a kulturális örökségek jogtalan behozatalának tilalmára vonatkozó UNESCO-egyezményt csak 1992-ben írta alá, így az ezekre a tárgyakra már nem vonatkozik - nyilatkozta az igazgató. Siebenmorgen az ügy ellenére is megtartja decemberben a Kükládok-kiállítást, hiszen a hatvan görögországi tárgy nélkül is 150-200 értékes darabot mutathatnak be.
A görög gazdasági válság és az eset között nem kívánt párhuzamot vonni az igazgató. Mint elmondta, "mindig is problémát jelentett együtt dolgozni a görögökkel. Mostani pressziójuk azonban új és szokatlan". Az Égei-tengerben fekvő Küklád-szigetcsoporton ötezer évvel ezelőtt új fejezet indult Európa történelmében. Az itt kialakult kultúrával az egész európai térséget meghatározó korszak kezdődött: a bronzkor.