A tanácskozás középpontjába a palimpszeszt két részlete került: ezek Hüpereidész Dióndasz ellen, és Timandrosz ellen című beszédeiből tartalmaznak eddig ismeretlen töredékeket. A keddi napon - a korábban már ismertett délelőtti program után - Hiller István kulturális miniszter megnyitóját követően érdekes "informatikai" panelre került sor, ahol magyar szakértők - Horváth Zoltán, az ELTE-IK tanszékvezető docense vezetésével olyan vadonatúj programot mutattak be, amelynek segítségével gyorsan és hatékonyan lehet adatbázisba táplálni a palimpszeszt görög szövegét.
Késő délután az Országos Széchényi Könyvtárban Abigail Quandt, a baltimori Walters Art Museum restaurátora tartott érdekfeszítő előadást a palimpszeszt konzerválásának, valamint a hiányzó pergamenrészek pótlásának módjáról. A keddi szakmai programot Roger Easton előadása zárta, aki a palimpszesztről készített különböző fényképek (lásd előző cikkünk) előkészítési módjáról adott számot.
A szerdai nap volt a konferencia legfontosabb napja, hiszen ekkor került sor a fent említett "összeolvasásra." Ennek folyamata a régi filológusi világot elevenítette föl: a szakma elismert kutatói - más kézirat nem lévén, csak párhuzamos szöveghelyekre, paleográfiai képességeikre és görög nyelvérzékükre számíthatnak egy-egy nehezen értelmezhető szöveghelynél. Hosszas viták bontakoznak ki afölött, hogy például egy adott helyen ou vagy pedig ómega olvasható. A diszkusszióban Chris Carey és Eric Handley akadémikusok a Horváth László előkészítette görög szövegre támaszkodtak. A végső cél ezen szövegek kritikai kiadása, amelyhez ezzel a konferenciával is közelebb jutottak a kutatók.
A további három napon különböző témákból adtak elő a résztvevő kutatók. Igen sok előadás hangzott el a görög irodalom és történelem tárgykörében, valamint - részint talán annak a ténynek is köszönhetően, hogy a palimpszesztet tartalmazó kódex Bizáncban készült - több bizantonológiai előadásra is sor került. A beszámolók négyötöde angolul, a többi pedig németül, ill. franciául hangzott el. Az egyes szekciókat diszkusszió követte. A magyar előadók többsége a magyar művelődéstörténethez is kapcsolódó témában adott elő, és örvendetes volt látni, hogy mindez nagy tetszést és elismerést aratott a külföldi kutatók körében. Így a külföldi kollegák egyebek között megismerhették a Philosztratusz, ill. az elveszett, de valószínűleg létezett Hüpereidészt is tartalmazó Corvinák történetét.
Szombaton, a konferencia zárásaként Angliában tanuló, ill. hazai doktoranduszok és végzős egyetemi hallgatók is tartottak előadásokat.
The Archimedes Palimpsest colloquium. Texts and traditions conference. Nemzetközi konferencia, Budapest, 2007. szeptember 18-22.