A már álló múzeum kibővítését, és az Amerika Benépesítése Központ létrehozását múlt szerdán jelentették be, hogy a tervek szerint mindenkivel megismertessék: az emigrációs időszak csúcsát jelentő 1892-1954-es periódus előtt és után kik érkeztek Amerikába. Stephen Briganti, az alapítvány elnöke szerint ugyanis a bevándorlás már évszázadokkal korábban elkezdődött, és ma is tart, így sokan vannak, akik történeteit nem meséli el az Ellis-sziget múzema.
A kiállítás az őslakos amerikaiak érkezésével nyit, akik jöveteléről ma is szakmai vita dúl: egyesek szerint 10 ezer évvel ezelőtt a Bering-szoroson át keltek át a kontinensre, míg mások az Európa, vagy épp Óceánia szigetei felől érkező hajósokra voksolnak. A leendő kiállítás bemutatja az 1600-as évektől 1892-ig érkező európaiakat, illetve a rabszolga-kereskedők által áthurcolt feketék százezreit, és végül, de nem utolsósorban megismerhetjük majd a mai emigránsok élettörténeteit is.
A közel kétezer négyzetméteres, 20 millió dolláros költséggel épülő kiállítást Edwin Schlossberg tervezte, és az a már létező kiállításon belül kap helyet, egy jelenleg személyzeti célokat szolgáló épületrészben. A látogatókat a kiállítótérbe érve egy hatalmas földgolyó fogadja majd, amely a történelmi bevándorlásokat mutatja be. A kiállítás szerves részét képezi a "Városok Amerika-szerte" rész is, amely bemutatja, hogy a különböző bevándorlási hullámok mennyiben változtatták meg az amerikai település- és tájszerkezetet.
Egy másik részleg talán ennél is izgalmasabbnak ígérkezik: a látogatók ott saját családjuk nevét és történetét is hozzáadhatják egy folyamatosan töltődő, és az épületben monitorokon is megjelenő globális migrációs térképhez.
Az új rész kialakításának munkálatait szeptember elején kezdték el, és a tervek szerint a tárlat 2011-ben nyílhat meg. Ezzel egy időben az Ellis-sziget múzeuma is új nevet kap: akkortól a Bevándorlás Nemzeti Múzeumát kell keressük a Szabadság szobor árnyékában.