(MTI) - Mint azt Kubasek János, az intézmény igazgatója elmondta, az egyedülálló múzeumot Balázs Dénes földrajztudós, világutazó kezdeményezésére 1983-ban nyitották meg, hogy a mintegy 900 magyar geológus, tudományos kutató, világjáró munkásságát, gyűjteményük darabjait a közönség elé tárják. Ehhez legnagyobb mértékben az 1950-ben elhunyt Cholnoky Jenő földrajzprofesszor több mint 10 ezer tételből álló hagyatéka szolgál alapul - emelte ki az igazgató. Hozzátette: a térképek, felszerelési tárgyak, dokumentumok között kiállítják például az orientalista Germanus Gyula dolgozószobájának bútorzatát és 1936-os keleti útján használt utazótáskáját.
Az újdonságok sorában Kubasek János érdekességként említette a Nagy Balázs vezette 2002-es Antarktisz-expedícióból származó kitömött pingvint.
A múzeumban megtekinthető az első magyar világutazó, a XIII. században a magyarok őshazájának felkutatására indult Julianus barát mellszobrának gipszváltozata is - mutatott rá Kubasek János, megjegyezve, hogy az eredeti a budai Várban látható. Újdonság a most leleplezett Vámbéry Ármin-szobor, amely emléket állít az 1832-ben született és 1913-ban elhunyt tudósnak és politikusnak, aki az 1860-as éveket Konstantinápolyban töltötte és eközben dervis álruhában bejárta Perzsiát és Közép-Ázsiát. Utazásairól, tudományos felfedezéseiről több könyvet írt, Londonban utcát is elneveztek róla.