Csak két vidéki középiskola szerepel a legjobb gimnáziumok tízes listáján

Kultpol

Elkészült a minden eddiginél frissebb adatokon alapuló, átfogóbb, részletesebb gimnáziumi rangsor a most felvételiző diákok és szüleik tájékozódását segítendő. A Mathias Corvinus Collegium (MCC) Oktatási Hivatal (OH) közreműködésével létrejött értékelése Magyarország száz legjobb gimnáziumát mutatja be. A rangsor élén két budapesti és egy vidéki gimnázium végzett.

Az első helyezett Budapesti Fazekas Mihály Általános Iskola és Gimnázium épülete. Fotó:  Róka László / MTVA
Az első helyezett Budapesti Fazekas Mihály Általános Iskola és Gimnázium épülete. Fotó: Róka László / MTVA

Az MCC Országos gimnáziumi rangsor összeállításakor négyszáz iskolának az Oktatási Hivatalban rendelkezésre álló, közhiteles adatait vizsgálták meg, amelynek során kialakult az érintett gimnáziumok top százas sorrendje. A rangsor első helyére a Budapesti Fazekas Mihály Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium, a másodikra az ELTE Radnóti Miklós Gyakorló Általános Iskola és Gyakorló Gimnázium, a harmadikra pedig a veszprémi Lovassy László Gimnázium került.

A tízes listán foglal még helyet a Békásmegyeri Veres Péter Gimnázium, a Kőrösi Csoma Sándor Két Tanítási Nyelvű Baptista Gimnázium, a Budapest V. Kerületi Eötvös József Gimnázium, az ELTE Apáczai Csere János Gyakorló Gimnázium és Kollégium, a Berzsenyi Dániel Gimnázium, a Budaörsi Illyés Gyula Gimnázium, Technikum és Szakképző Iskola, valamint a Szent István Gimnázium.

Az elemzésnek a szakgimnáziumok, valamint azok az intézmények, amelyekkel kapcsolatban az adatok teljeskörűen nem álltak rendelkezésre, nem képezték részét.

A módszertan, valamint az Oktatási Hivatal által biztosított közhiteles adatok együttesen teremtették meg az objektív összehasonlítás lehetőségét, amelynek szempontjai a következők voltak: a 2023/2024-es tanévben a gimnáziumok tanulóinak felsőoktatási felvételi eredményei, a 2022/2023-as tanévben a 10. évfolyamos gimnáziumi tanulók matematika és szövegértés kompetenciamérési eredményeinek átlaga, a 2023/2024 tanévben a gimnáziumi tanulók által letett összes közép- és emelt szintű érettségi vizsga százalékos eredményeinek átlaga, a 2023/2024 tanévben a gimnáziumban emelt szinten letett érettségi vizsgák számának aránya, a 2023/2024 tanévben a gimnáziumokba történő felvételihez első helyen írt középiskolai központi felvételi eredmények átlaga, a 2023/2024 tanévben a gimnáziumokba első helyen jelentkezők aránya, valamint a 2023/2024 tanévben a gimnáziumokban az OKTV-döntős tanulók száma – olvasható az MCC közleményében.

Az MCC és az Oktatási Hivatal együttműködési megállapodást írtak alá a rangsor évenkénti megjelentetéséről.