A gesztenyefa leomlásakor senki sem sérült meg. "Recsegést-ropogást hallottunk, és mikor kinéztünk, a fa már a földön feküdt" - mondta el az Anne Frank Alapítvány szóvivője. A többtonnás törzs másfél méterrel a föld felett tört el.
Amikor három évvel ezelőtt a biztonság kedvéért ki akarták vágni az elöregedett fát, nemzetközi tiltakozási hullám indult ennek megakadályozására. Amszterdam városa, az érintett terület magántulajdonosa és egy lakossági kezdeményezés ezért megegyezett abban, hogy a fát kitámasztják és megszabadítják a gombáktól. A De Volkskrant című holland lap akkor azt írta, a fa remekül viselte az életmentő akciót. A szekértők további hosszú életet jósoltak neki.
Anna Frank családjával és más zsidókkal együtt a Pilsengracht 263-as számú ház hátsó épületében rejtőzködött a nácik elől. A kislány a szomszédos udvaron álló gesztenyefát világszerte ismertté vált naplójában is megemlítette. A Frank családot 1944-ben elárulták, a családtagokat különböző koncentrációs táborokba hurcolták augusztus 4-én. Anna 1945 márciusában, nem sokkal a bergen-belseni tábor felszabadítása előtt halt meg tífuszban. A családból csak az édesapa, Otto Frank élte túl a zsidóüldözést.