Megszaporodtak a csigák az örök tavasz szigetén, és ennek mindenki örül

Tudomány

Kihaltnak hitték a borsószem nagyságú csigát, de a tenyésztésnek köszönhetően 1329 egyede újra benépesítheti Madeirát.

Conservationists from the UK and Portugal have launched a dramatic rescue mission to save a group of rare snails from extinction.  See SWNS story SWMDsnails.  The Desertas Island land snails were thought to have disappeared altogether, having not been recorded living for more than 100 years.  However, experts have rediscovered tiny populations of two species of the snail, each consisting of fewer than 300 surviving individuals, on an isolated island in the Madeira Archipelago in the North Atlantic Ocean. The snails are now believed to be the very last of their kind on the planet.  Now, the snails are part of a unique conservation recovery plan supported by the International Union for the Conservation of Nature (IUCN). Around 60 individuals from each group were carefully collected from the island and flown 1,500 miles to the UK, where specialists at Chester Zoo and Bristol Zoological Society are leading the last ditch attempt to boost numbers and save the species.  Invertebrate staff at both charity zoos, who are world-renowned for their technical knowledge and species-saving work, have created special breeding centres which closely replicate the perfect conditions for the snails to reproduce and thrive.  Already, snail experts at Chester have made significant breakthroughs - successfully breeding both species of snail (Discula lyelliana and Geomitra grabhami) for the first time ever in human care. The zoo now has more than 1,200 of the tiny snails under the watch of its experts.,Image: 646269593, License: Rights-managed, Restrictions: This image is not available for use at a stock rate unless with prior agreement. This image hereby disclosed to your organisation is so disclosed on the condition that your organisation will take all steps necessary to ensure that any identifiable personal data is processed in full compliance with the Data Protection Act 2018

follow us on twitter - @swns
browse our website - swns.com
email pix@swns.com, Model Release: no, Credit line: Chester Zoo / SWNS / SWNS / Profimedia
Az Egyesült Királyság és Portugália természetvédői drámai mentőakciót indítottak, hogy megmentsék a kihalástól a ritka csigák egy csoportját. Fotó: Chester Zoo / SWNS / Profimedia

A Smithsonian Magazine cikkéből kiderül, hogy több fajról jó száz éve nem rendelkeztek semmilyen adattal a biológusok, így a szakemberek azt gondolták, ezeknek a csigáknak a nyomát már csak az üres héjak és a fosszíliák őrzik.

Az elmúlt évtizedben azonban a kutatók olyan fajok élő tagjait találták meg a portugál szigeteken, amelyekről sokáig azt hitték, hogy kihaltak, ezzel pedig megindulhatott a csigamentő és -újratelepítő akció, amelynek keretében fogságban szaporították az egyedeket.

A Marokkó partjainál található, a Madeira-szigetcsoporthoz tartozó Desertas-szigetek meredek szikláin, a fával alig borított, hegyes és szélfútta terepen háborítatlanul élhettek volna a csigák, ám az ember és általa a szigetre invazív fajként betelepített, növényekkel táplálkozó kecskék, valamint az egerek és a patkányok szinte kipusztították a csigapopulációt.

A madeirai Természetvédelmi és Erdészeti Intézet (Instituto das Florestas e da Conservação da Natureza – IFCN) kutatói 2012 és 2017 között több expedíción a veszélyeztetett csigafajoknak körülbelül kétszáz darabját találták meg a szigetek legnagyobbikán. Ezeket a példányokat brit és francia állatkertek segítségével szaporították.

Ennek köszönhetően az 1329 csigát Bugio szigetén engedték szabadon, amely mentes a kecskéktől és a célzott irtás miatt a rágcsálóktól is. Azért, hogy a kutatók pontosan követhessék a csigák életét, ultraibolya jelölővel pöttyözték fel a házukat.

A külvilágtól való viszonylagos elszigeteltség miatt a Madeira-szigeteken él az összes dokumentált szárazföldi csigafaj fele, a koncentráció pedig akkora, hogy e 11 ezer fajnak a fele mindössze hét szigeten található, ráadásul háromszáznál több szárazföldi csigafaj többsége a világon máshol nem található meg.

Az 1500 óta kipusztult állatok körülbelül 40 százalékát jelentik a csigák. A madeirai fajok viszont nem csupán megmenekülhetnek, de új esélyt kaphatnak a kutatóktól: a tervek szerint idén és 2026-ban további négy csigatelepítési projektet hajtanak végre a Desertas-szigeteken.