Kiírták az építészeti biennálé pályázatát

Egyéb

A 2014-es magyar pavilonra érkező pályaművek beadási határideje december 8. A nyolctagú szakmai zsűri javaslata alapján a nemzeti biztos várhatóan még idén kihirdeti, hogy ki képviselheti Magyarországot 2014-ben a világ legjelentősebb építőművészeti seregszemléjén.

 

Rem Koolhaas lesz a 14. Építészeti Biennále főkurátora - a döntést Paolo Baratta, a Biennále főigazgatója jelentette be január 8-án. A főkurátor kiválasztásának korai dátumát az is indokolhatja, hogy 2014-ben az eddigi gyakorlathoz képest jóval korábban, a Képzőművészeti Biennále nyitva tartását követve már nyáron is fogadja a látogatókat a rendezvény. A 14. Építészeti Biennále 2014. június 7 és november 27. között kerül megrendezésre.

 


biennale.jpg
(Forrás:fuga.hu)

Az idei Építészeti Biennále augusztus 29-től november 25-ig várja a látogatókat a velencei Giardini nemzeti pavilonjaiban, az Arsenale központi kiállítóterében, valamint a város különböző pontjain található helyszíneken. A tizenharmadik építészeti seregszemle főkurátora David Chipperfield, aki az 55 önállóan szereplő ország mellé 66 kiállítót hívott meg az ezévi seregszemlére. Idén először vesz részt Angola, a Koszovói Köztársaság, Kuvait és Peru. A rendezvényt szokás szerint számos kísérőrendezvény teszi még színesebbé, tartalmasabbá.

David Chipperfield elgonodolása szerint a központi kiállítás építészek, fotográfusok, művészek, kritikusok és kutatók által összeállított anyaga egységes egészet, egyetlen közös alapot alkot, ami Chipperfield és a résztvevő alkotók építészetről vallott elgondolását hívatott megjeleníteni, s példát is ad annak működéséről. "A 2012-es Biennále központi témája - mondja Chipperfield - az, ami közös bennünk. A Common Ground szándéka, hogy megerősítse, létezik közös építészeti kultúra, ami nem csupán alkotók, egyéniségek halmazát jelenti, hanem közös történetben, közös ambíciókban, kollektív ideálokban és kontextusokban egyesülő különféle gondolatok gazdag örökségét is."

Paolo Baratta, a Biennále igazgatója szerint David Chipperfield határozott elgondolása, hogy az építészet elsősorban praxis. Ezért a Common Ground célja, hogy hogy az építészet saját magára fókuszáljon, saját magát szemlélje és mutassa meg, eltérően egyéb elgondolásoktól, melyek szerint az építészet más diszciplínák része. A rendezők szándéka szerint az idei kiállításon láthatóvá válik a múlt és a jelen építészgenerációi közötti intenzív párbeszéd, a közös hivatkozási pontok.

A 13. Építészeti Biennále augusztus 27-én és 28-án a szakma és a sajtó képviselőit, érdeklődőit fogadja. Az Arany Oroszlán-díj ezévi nyertesét az augusztus 29-én 11h-kor kezdődő díjátadón hirdetik ki, az életműdíjat idén Alvaro Sieza Vieira, portugál építész veheti majd át.

 

A Giardini magyar pavilonjának installációját 2013-ban ? egy országos pályázat eredményének köszönhetően ? dr. Bachmann Bálint, a PTE PMMIK dékánja és dr. Markó Balázs rendezhette Spacemaker címmel. A két kurátor mögött mint tervezőcsapat a pécsi Breuer Marcell Doktori Iskola hat doktorandusza is részt vehetett, név szerint: Keresnyei Johanna, Stemmer Andrea, Kósa Balázs, László Zsolt, Németh István és Zilahi Péter. Az installáció alapgondolata egyrészről igazodott David Chipperfield világhírű építész, a 2012-es Biennále főkurátorának alapgondolatához, másrészről a pécsi doktori iskola és a magyar építészképzés szellemiségéhez is: a lényeg a generációkon átívelő kapcsolatok, a mester-tanítvány viszony és az ebből fakadó friss, fiatal szellemekből kicsírázó gondolat.

 

A kiírás a www.velenceibiennale.com honlapon érhető el.

(Forrás:Kultúra.hu/epiteszforum.hu/velenceibiennale.com)