Kiírták a Nemzeti Színház vezérigazgatói pályázatát

Egyéb

Hétfői sajtótájékoztatóján Hiller István oktatási és kulturális miniszter meghirdette a Nemzeti Színház vezérigazgatói posztjára kiírt pályázatot. A jövendőbeli igazgatónak nem csak a szakmai kritériumoknak kell megfelelnie, alkalmazkodnia kell a 2008-ban várható szervezeti átalakításokhoz is. Az új vezető várhatóan november végi megválasztása után június 30-áig még Jordán Tamás tölti be a posztot.
Az új vezérigazgató feladatai közül Hiller István a magas színvonalú szakmai tevékenységek irányítása mellett a Nemzeti Színház pozíciójának megerősítését, nemzetközi művészi kapcsolatainak bővítését és ápolását emelte ki. Egyúttal hangsúlyozta, hogy fontos a magyar színházművészet hagyományainak ápolása, és hogy a Nemzeti Színház teret biztosítson a színművészetet megújító irányzatoknak is.
Az oktatási és kulturális miniszter kiemelte: bár az új vezérigazgató megbízatása hivatalosan 2008. július1-étől lép érvénybe, már az eredmény kihirdetésétől kezdve - várhatóan november végétől, december elejétől - mintegy "megbízott" igazgatóként működik együtt Jordán Tamás jelenlegi főigazgatóval, akinek mandátumát 2008. június 30-áig meghosszabbították. A miniszter izgalmasnak nevezte az így kialakult helyzetet, hiszen egyelőre nem lehet tudni, hogyan fog működni ez a kettős felállás.
Hiller arról is beszélt, hogy szeretné, ha a Nemzetiéhez hasonlóan kiegyensúlyozott finanszírozás más színházak esetében is megvalósulhatna, ám ennek kialakítása a színházi törvény feladata lesz, amelyet várhatóan október közepén-végén szakmai szervezetek közreműködésével vitatnak meg. Kiemelte: "a magyar színházi élet legszélesebb spektrumából" várja a jelentkezőket, de kéri és elvárja az együttműködést az átalakítás során. A vezérigazgatói megbízatás 2008. július 1-étől az átalakulásig, de legfeljebb 2013. július 31-ig lesz érvényben, a bérezésről pedig a miniszter külön rendelkezik majd. A pályázat kiírása nem volt kötelező, mivel a Nemzeti Színház zártkörű részvénytársaságként működik, a tárca azonban ragaszkodni kívánt azokhoz a pontokhoz, amelyekben a nyár folyamán a teátrum vezetésével folytatott tárgyalás során megállapodtak - jegyezte meg a tárcavezető.
A beérkezett pályázatokról a miniszter dönt, de egy szakmai bizottság véleményét is kikéri, akiknek a személye a következő napokban dől el. A kiírás értelmében a pályázóknak 45 nap áll rendelkezésükre a pályázatok benyújtására, az 5-7 fős szakmai szakértői bizottság ezután 30 napon belül készít javaslatot. A döntés november végére, december elejére születik meg.
 
 

hilleristvan.jpg
Hiller István   Fotó: MTI

A pályázat több ponton eltér a hagyományostól - mutatott rá Hiller István utalva arra: a pályázónak számolnia kell azzal, hogy egyebek mellett feladata lesz a teátrum pozíciójának, reprezentatív szerepének megerősítése, az új kortárs művek megszületésének és bemutatásának elősegítése, valamint a határon túli magyar színházakkal történő együttműködés folytatása.

- Az új vezetőnek kiemelt feladata lesz az alapítóval történő együttműködés a 2008-ban várható szervezeti átalakítás során - hangsúlyozta Hiller István, megjegyezve, hogy alternatívák már vannak, de döntés még nem született, hiszen - mint fogalmazott - erről nem egyedül fog dönteni.
 
A miniszter kiemelte: a 2008-tól 2010-ig terjedő időszakra garantálja a teátrum számára az évi 1,7 milliárd forintos költségvetési támogatást. A majdani vezérigazgató feladata ehhez a garantált összeghez igazodó működés és létszámgazdálkodás, az előadásszám azonban nincs meghatározva - tette hozzá. Leszögezte, hogy továbbra sem tervezik a Nemzeti Színház más színházakkal történő összevonását.
 
- A pályázat alkalmas arra, hogy a színházi élet legszélesebb spektrumából jelentkezzenek, sokaknak felkeltse az érdeklődését - vélekedett, és megjegyezte, hogy a teátrum életében egy szakasz zárul le, "Jordán Tamás jó munkát végzett".
Hiller István kitért arra, hogy a színházi törvény alaptervezete heteken belül megszületik, majd október közepétől nyilvános vitát kezdeményeznek, többek között a felkért szakmai szervezetek véleményét is kikérik majd.