Október 5-én, este nyolc órakor került sor a Művészetek Palotája különleges irodalmi rendezvénye, a Literárium ? Kortárs írók a Müpában című programsorozat első estjére, melynek vendége Péterfy Gergely író volt. Az est házigazdája Jánossy Lajos volt, aki izgalmas kérdésekkel készült ? beszélgetésüket többnyire Péterfy körvonalazódó életműve, valamint regényeinek létrejötte köré szervezte. Az est folyamán Radnay Csilla színész előadásában hallgathattunk részleteket az író regényeiből, mint az A B oldal, a Bányató és a Kitömött barbár. Felolvasását Gryllus Samu és Márkos Albert duója kísérte zenei aláfestésével.
Jánossy már a beszélgetés elején kinyilvánította, hogy a jelen beszélgetést elsősorban a szerző életrajza köré szervezné, hiszen meglátása szerint ?a Kitömött barbár méltó sikere, és az eddigi életmű opus magnuma eltakarja az író személyét?, biográfiáját, mely izgalmas tanulságokkal is szolgálhat.
Péterfy a házigazda első kérdésére, mely az író gyermekkorára vonatkozott, hiszen a Litera.hu Nagyvizit rovatán belül adott interjúban is említette, hogy fiatal korában is koravénként tekintett magára, azt válaszolta, hogy nehéz terheket cipelt már akkor is, hiszen már egészen az általános iskolától kezdődően is már olyan gondolatok foglalkoztatták, melyeket még ő maga sem értett világosan. ?Elég sok érthetetlen dologgal találkoztam már kisgyerek koromtól kezdve, és ez egyrészt rettenetesen inspiráló volt, másrészt rettenetesen zavaró, mert nem találtam a hangot a kortársaimmal? ? mondta el. Viszont ? tette hozzá humorosan ? a női ismerősei honorálták ezt a fajta ?komolyabb? életszemléletét. ?Kilógni teljesen jó dolog, és komoly élvezeti értéke van? ? hangoztatta Péterfy, mintegy összefoglalását adva általános iskolás éveinek.
Az est moderátora ezt követően arra kérdezett rá, hogy Péterfy teherként éli-e meg azt, hogy olyan felmenőket tudhat maga mögött, mint Áprily Lajos vagy Jékely Zoltán. Válaszként elmesélte, hogy többször is előfordult különböző irodalmi társaságokban, hogy fény derült a rokonságára, s azonnal hozzájuk kezdték őt viszonyítani résztvevői. Ezeket a helyeket kerülte, és inkább olyan társaságokhoz csatlakozott szívesebben, ahol ez a tény kevésbé volt evidens tagjai számára. S élménybeszámolójában szintúgy arra a következtetésre jutott, hogy ezen a területen is a különállást, a hovatartozás pártatlanságát választotta inkább. Meglátása szerint ez a családjával, szüleinek politikai állásfoglalásával kapcsolatban is ugyanúgy elmondható volt, hiszen ők is egyfajta lázadást képviseltek a szocializmus ideje alatt.
Az A B oldal egy részletének előadását követően Péterfy szüleinek erdélyi múltja is szóba került, mint az egész család egy lehetséges traumaforrása. ?Erdély a család közös halottja? ? említette Péterfy Gergely célozva arra, hogy a szülei arra kényszerültek, hogy elhagyják lakhelyüket, s ez a tapasztalat, az otthonkeresés, a meghasonlottság meghatározta az ő gyermekkorát is. Már csak abból a szempontból is, hogy fiatalkora nyarait erdélyi rokonainál töltötte, amely számára kiismerhetetlen és mitikus életteret jelentett. ?Visszanézve természetesen egy egészen mágikus és csodálatos világ, de hát ez gyerekként pokol volt? ? vallotta be. Valamint egyetemista éveit is felelevenítette, hiszen az életműve, regényei szempontjából ez is fontossággal bírt, ugyanis ekkorra már körvonalazódtak az elképzelései a Kitömött barbárt illetően is.
Az este következő részében Péterfy Gergely feleségét, Péterfy-Novák Évát is felhívták a pódiumra, hiszen a Literárium-sorozatnak ez egy jellemző programszáma, hogy egy, az íróhoz közelálló személyt is vendégül látnak. A beszélgetés során feltárták megismerkedésük történetét: ?egy nagyon jól sikerült írószeminárium? ? foglalta össze humorosan Péterfy, hisz elbeszélésük szerint éppen így ismerték meg egymást, amint Novák Éva éppen az ő kreatív írás kurzusára járt korábban a Miskolci Egyetemen. Szó volt az együttélésükről is ? több bensőséges szertartásaikat is megosztották, például azt is, hogy előfordult, hogy amíg Péterfy Gergely nem teljesítette a napi 5000 karakter gépelésszámot készülő regénye munkálatai során, addig a neje bezárta a szobába, vagy nem készített számára vacsorát. Mindent összevetve Péterfy megállapította, hogy visszanyerte a hitét a házassággal kapcsolatban, melyről korábban elég negatív elképzelései voltak.
Az est hátralévő részében a Kitömött barbárról volt szó, amely azért is érdemel nagyobb figyelmet, mert az idei Aegon-díj nyertese is egyben. Péterfy elmesélte, hogy mindegyik regénye hozzáadott valamelyest ennek a könyvének a megírásához, valamint hogy már elsős egyetemista kora óta elkezdte foglalkoztatni Kazinczy és Angelo Soliman barátságának kérdése, mely egyben lett a PhD dolgozatának témája és regényének tárgya is. ?Az irodalom legősibb eljárásaként? aposztrofálta azt az eljárásmódot, amely során az író fikcióval egészíti ki azt a történetet, melyet sosem ismerhet meg teljes valójában. Ezért sem nevezhető véleménye szerint a Kitömött barbár történelmi regénynek ? leginkább egyfajta történelmi metafikcióként definiálná.