Kínába kalauzol idén Belgium legnagyobb kulturális fesztiválja

Egyéb

(MTI) - A római aratási ünnep nevéről (Opalia) és a kontinensről elnevezett Europalia a kulturális élet egész területét átfogó rendezvénysorozat, kiállításoktól koncerteken, népművészeti programokon át irodalmi fellépésekig és komoly tanácskozásokig terjed, általában egyetlen országgal a középpontban. Az idei a 40. Europalia fesztivál, amely február 14-ig várja az érdeklődőket.
   
Az országbemutatókra épülő sorozat programozása mindig párhuzamosan zajlott az Európai Közösség, majd az unió bővítésével, és csak a legutóbbi években terjedt ki EU-n kívüli országokra is. A fesztivál első éveiben az unió hat alapító tagállama állt a bemutató középpontjában, majd - követve az EU-bővítést - következett Nagy-Britannia, Görögország, Spanyolország, Portugália, Ausztria és más országok is. A kilencvenes években kialakult új politikai rend nyomán közép-európai országokat is meghívtak főszereplőnek, Magyarország éppen tíz évvel ezelőtt állt az Europalia középpontjában.
 
   
Unión kívüli országok közül eddig mindössze Japán, Mexikó és Oroszország mutatkozott be az Europalia keretében. 2000-ben Brüsszel, tavalyelőtt - az EU alapításának évfordulója alkalmából - a 27 tagországos teljes unió volt a téma, míg 1996-ban szokatlan módon a híres belga építész, Victor Horta munkásságának állított emléket a kiállítássorozat.
   
Negyven év alatt a fesztiválok összesen közel 7500 eseményt foglaltak magukban, ezeket összesen 15 millió ember kereste fel.
   
A Kínáról szóló belgiumi kulturális sorozatot a tavalyi pekingi olimpia és a jövő évi sanghaji világkiállítás közé időzítették. Ötven kiállításból és 450 egyéb eseményből áll, ezeket 75 városban rendezik Belgiumban és a környező országokban; Rotterdamban, Amszterdamban, Luxembourgban, de még Münchenben és Párizsban is tartanak rendezvényt.
   
A központi kiállítások és események Brüsszelben, a helyi Szépművészeti Múzeum körzetében zajlanak, néhány kiállítás már meg is nyitotta kapuit. A körzetben kínai teaházat állítottak fel, ahol folyamatosan teakóstolóval és rizsételekkel várják az érdeklődőket.
   
A kiállításokon az ókori és jelenkori Kína szinte valamennyi ismert látványosságát felvonultatják a porcelánoktól kezdve az óriásmaszkokon és a kertművészeten át a mai gasztronómiáig. Találkozhatnak az érdeklődők az időszámítás előtt 433-ban készített első hűtőszekrénnyel, láthatnak báb-, árny- és hagyományos színházat, koncerteket, ismerkedhetnek a kínai költészettel és cirkuszművészettel is. Bemutatkozik az agyaghadsereg és a Selyemút is.
   
Nemrégiben az Európai Parlament brüsszeli épületében is rendeztek egy Kína-kiállítást, mégpedig magyar szervezésben. A tárlaton a főleg Peking szépségeit és hagyományait bemutató fényképek mellett hagyományos kínai kézműves remekeket is láthattak az érdeklődők, köztük többnek (a híres kínai hajas majomnak, árnyjátékbáboknak, tojáshéjra festett képeknek, belülről festett üvegeknek) a készítését is megfigyelhették az EP-képviselők és más érdeklődők.