Egy fesztiválban az a jó, ha rámozdul a város is, nem csak az ország vagy a világ. Gyakran ez utóbbi történik. Szombathely és a fesztivál rendezői az idén ráébredtek, hogy ha a hegy nem megy Mohamedhez, Mohamednek kell elmennie a hegyhez: kiviszik a zenét az utcára. Kisvonat szállítja a népes szemináriumi résztvevő sereget a szállásról a zeneiskolába, a kurzusokra, előadásokra, koncertekre. Oldalain plakátok hirdetik, hogy huszonnegyedszer is itt a Bartók Fesztivál. A nyitott kocsikban főként az első héten volt öröm utazni, a tikkasztó kánikulában. A jósolt 35 fok helyett hétfőre hússzal kevesebb lett, és a szakadó eső sem kedvez igazán sem a kisvonatnak, sem a biciklizésnek, pedig van mód erre is. Méltányos áron, napi 450 forintért egész nap lehet tekerni.
A Fő téren felállított fesztiválsátorban minden délben beharangozó koncertek csinálnak kedvet az esti hangversenyekhez, ez is ragyogó ötlet, és a nemrég felújított, óriási, virágokkal, szökőkutakkal vidámított tér a legjobb hely a kedvcsinálásra. A fesztivál félidejében azonban helycsere történt: a sátorban pingvinek, a kisvonaton jegesmedvék. Magyar népzenével, a Tündök együttes muzsikájával még e sátorban indult útjára az idei fesztivál, amelynek tematikája ezúttal nem a magyar vagy a szomszédos országok népzenéjére irányítja a figyelmet, hanem a Távol-Kelet zenéjére. Ennek keretében hallhattuk a Widosari indonéz gamelán együttest, mely hatalmas tradícionális ütős arzenálja és számunkra ismeretlen vagy különleges hangszerei mellett kiegészítésképpen nyugati hangszereket, hegedűt, brácsát is használ.
Aztán japán kortárs zene a Képtárban, majd Wu Wei sheng szájorgona-estje a sárvári Nádasdy-kastélyban, mind megannyi különlegesség.
A sor kicsit megbicsaklott, mert a kínai földrengés miatt a Fukian Opera és Táncszínház támogatását lemondta a tartomány, az együttes pedig a szereplést. Így mindössze picike kamaraegyüttes képviselte a hatalmas Kínát: három, itt élő, tanuló ifjú művész a Fő tér helyett a Bartók-terem kamaratermében csokornyi közönség előtt kínai népdalfeldolgozásokat, műdalokat adott elő. Hát így hatott a kínai földrengés a Bartók Fesztiválra.
24. Nemzetközi Bartók Fesztivál 2008. július 7-18.