A spanyol állam már 2007 májusában több pert indított az amerikai cég ellen, hogy megakadályozza az elsüllyedt spanyol hajók felkutatása során lelt kincsek eltulajdonítását, de akkor a peranyag még nem hivatkozott közvetlenül az Odyssey Marine Exploration 2007. május 18-i bejelentésére.
Akkor a cég azt közölte, hogy kutatói 500 millió dollár (mintegy 82 milliárd forint) értékű, gyarmati időkből származó ezüst- és aranypénzt leltek az Atlanti-óceán mélyén. A kincsvadászok nem hozták nyilvánosságra a pontos lelőhelyet, csak annyit árultak el, hogy az ismeretlen eredetű, általuk Fekete hattyú névre keresztelt hajó roncsára nemzetközi vizekben bukkantak rá.
Goold csütörtökön a spanyol kulturális minisztérium illetékeseivel az oldalán ismertette azokat a bizonyítékokat, amelyek alapján azonosították a kincs eredetét. Korabeli dokumentumok tartalmazzák a Mercedes rakományának listáját, és annak megfelelnek a hajóról kiemelt értékek. A lelet helye is igazolja a spanyol kormány álláspontját, s mivel hadihajóról volt szó, a nemzetközi jog szerint - fejtette ki az ügyvéd - a kincs a spanyol államot illeti meg.
Az Odyssey azonban még időben elszállította az összesen 17 tonna súlyú pénzleletet Gibraltárról amerikai székhelyére, a floridai Tampába, tárolásának pontos helyét titokban tartja és azt hangoztatja, hogy nemzetközi vizeken kutatták fel az elsüllyedt hajót, ezért a kincs őket illeti meg. A spanyol kormány egy tampai bíróságon indított pert a kincsvadászok ellen.
(Múlt-kor/MTI)