A felnőtt olvasó elcsodálkozik az író páni félelmén, amelytől vezéreltetve összehord Reményik Sándort, Batmant, Omár Khájjámot, Benyovszky Móricot, vér nélküli meghalt nőket, Szabó Vladimír-adaptációt; holott Szőcs Géza tud mesélni egyedül is. Rengeteg ihletett helyesírási különcködést találunk - mint a bevezetőből tudjuk: ez egy fordítás struccból -; többségük élvezetes és szellemes; de mert ennek az alkalmazott írásnak az alaphelyzet okán rendszerré kellett válnia, belekerült néhány kényszeres, kevésbé szellemdús megoldás is.
Az antagonisztikus ellentmondás (hogy egy közkedvelt kifejezést rántsunk elő az író által is gyakran citált korból) - hogy kinek szól a könyv - sokszor tetten érhető. Például: a strucc idézi Svarccal, a bagollyal folytatott beszélgetést, akinek azért nem lesz utódja, mert a szülei kijelentették: "ez a Svarc lesz a végső". A felnőtt ezt jó esetben hajlandó viccnek tekinteni; a gyerek azonban értetlenkedik; persze meg lehet neki magyarázni, miről maradt le, de minek.
Hamar hamissá válik az alaphelyzet - hogy tudniillik a könyv egy strucckisasszony megtalált naplója -; élet és gondolás helyett ugyanis csalafintaságok vannak: megbocsáthatóan eklektikus idézetek keverednek a politika naponta használatos ideológiáival. Betekintünk ugyan a farm életébe, mesés, ahogy a telepen dolgozókat láttatja az író, érdekes, ahogy a struccok szociológiai viszonyairól mesél, de erőltetett és didaktikus például a "szótörlés" szokása - gyereknek pedig még érthetetlen. Nem derül ki, miért is kezdték a struccok törölni a szavakat; az első, amit kivonnak a forgalomból, a szeretet, aztán a szabadság, egyenlőség, testvériség, magyar...
A szellemes alapötletet és a mesélni tudást lehet szeretni; még az olyan (Hofi Gézától) ismerős történeteken is elmélázik az ember, mint az 53. feljegyzés, amelyben az író elmeséli, hogy Kovács "Tszunami" Mózes bokszolót valaha megrótta a párttitkár, mert apartheid bűncselekményt követett el azzal, hogy egy négert kiütött...De ha az olvasó a könyvbe dugja a fejét, úgy érzi, túl sok ideológia támad rá.
(Magvető, 2007. 240 oldal, 2690 Ft.)