A leendő múzeumban a XX. századi hazai bányászatról XXI. századi múzeumi megoldásokkal szándékoznak képet adni, ami új tartalmat visz a múzeum tevékenységébe - közölte a szakember. A statikus ábrázolástól, a kissé "poros" bemutatási módról a műszaki jellegnek megfelelően a hangsúlyokat a megértésre és a szórakoztatásra helyezik - foglalta össze az új kiállítási koncepció lényegét az igazgató.
Közlése szerint az Oroszlányban található anyag ipar- és társadalomtörténeti szempontból egyaránt jelentős. Különleges a környezete is, hiszen a közgyűjteménynek Magyarország egyetlen épen maradt valódi szénbányája, a Vértesi Erőmű bányaüzemének volt 20. aknája ad helyet, amelyet nyolc évvel ezelőtt a barnaszénmező kimerülése miatt zártak be. Megőrizték ugyanakkor eredeti állapotban a bánya jellegzetes épületeit, az aknatornyot, a szállítóakna-gépházat a gépekkel, a berendezésekkel és a ritkaságnak számító kötélpálya-feladó állomást.
A revitalizáció keretében felújítják az egykori bányaépületeket, s az "ipari retró" jellegű környezetben modern kiállítási és közösségi tereket alakítanak ki. Megújítják a technológiai szempontból érdekes bányaépületek, köztük az aknatorony, a csillefordító kiállítási információs rendszerét és korszerűsítik az állandó tárlatot is. Az igazgató hangsúlyozta: ki akarnak törni a tradicionális ipari múzeumi szerepből, s a technológiatörténet bemutatásán túl az ipar - Oroszlány esetében a nagyipari bányászat - településszervező erejét, társadalomformáló hatását is érzékeltetni akarják.
A szakemberek reményei szerint a megújuló múzeum nemcsak turisztikai vonzerőt képvisel majd, hanem az ott élők számára is élményt nyújt. "Szeretnénk, ha a város közösségi tere lenne, ahol a saját múltjukra is emlékezhetnének mindazok, akiknek a bánya adott megélhetést" - mondta az igazgató. A Központi Bányászati Múzeum szervezetéhez tartozó Oroszlányi Bányamúzeum felújítása 2009-ben kezdődhet meg.