A magyar történelem első fél évezredében Alba Regia volt a színhelye a koronázásoknak, számos pompás királyi esküvőnek és ott temették el 14 uralkodónkat. A koronás fők esküvője minden alkalommal több napos, látványos rendezvény volt - mondta el az idei esemény főrendezője, Adorján Viktor az MTI-nek.
A királyi párt - a kézfogó idején 33 éves I. Lászlót és 18 éves aráját - amatőr színjátszók - Horváth Gergely és Pereczes Nikolett alakítja. A rendezvény az 1070-es éveket felidéző vásárral kezdődik, ahol kézművesek kínálják a portékáikat. A magyar történelem és László király "zivataros" évtizedeit az akkori kor szokásai szerint képmutogatók, énekmondók elevenítik fel, miközben zsonglőrök szórakoztatják mutatványaikkal a ceremóniára érkezőket. Mivel 1078-ban még nem tűnt el teljesen az országból a pogányság, a királyi esküvő vendégei tanúi lehetnek, amint tábort nyitnak, jurtát állítanak a "pogányok", és bemutatót tartanak harcművészetükből. Lesz sámándob-koncert, táltosutazás, és mivel Szent Iván napja a program idejére esik, tűzugrás is. Az utóbbi során arra várnak választ isteneiktől a pogány harcosok, hogy elfogadják-e László királyt, miként viszonyuljanak hozzá?
A program második napján lesz a királyi kézfogóra. Adelheid hercegnőt a keresztény táborban várja és fogadja jövendő hitvese, majd a jegyespár a "püspök" és a "szerzetesek" kíséretében a Városház térre megy, ahol László király bemutatja jövendő hitvesét az alattvalóknak. Miközben a menyasszony a ceremóniára készülődve visszavonul, a násznépet lovagi játékok szórakoztatják, aztán sor kerül a pompás esküvőre. A ceremóniát királyi lakoma, majd a bohócok tréfás vacsorája követi. A népes vendégsereg ellátására ökröt sütnek, a középkorban ismert étkeket is készítenek.
A királyi esküvők sorában elsőként tavaly Mátyás király és Beatrix kézfogóját elevenítették fel. Az egykori mulatságot felidéző rendezvénynek nagy sikere volt, huszonötezren kísérték figyelemmel a programokat.
(Múlt-kor/MTI-Panoráma)