A kis Vuk hangja ma 69 éves

Egyéb

Kaposváron született szeptember 10-én Pogány Judit, aki a mai magyar színjátszás és filmművészet kiemelkedő egyénisége, hiszen mindkét művészeti ágban maradandót alkotott. Kitüntetései és díjai is erről az univerzális tehetségről tesznek tanúbizonyságot: Kossuth-díjas és Jászai Mari-díjas művésznő, aki a Magyar Köztársaság Érdemes Művésze és a Halhatatlanok Társulatának örökös tagja.


_mx_600_250x250.png
Részlet a Panelkapcsolat című filmből

Kaposváron született, de édesapja korai halála és édesanyja súlyos betegsége után Budapestre kerül gyámságba. A középiskolai évek után jelentkezett a Színház és Filmművészeti Egyetemre, ahonnét az első rostán kiejtik. Nyilatkozataiban említi, hogy igazat ad a felvételiztető vizsgabizottságnak, jelentéktelen kislányként közhelyes versekkel próbálkozott. Először a Ki mit tud? vetélkedőn figyeltek fel színészi képességeire, ahová egy amatőr színjátszó csoporttal érkezett: produkciójukat a kaposvári Csiky Gergely Színház vezetése is látta, akikhez meghallgatás után segédszínészként szerződik. Az igazi áttörést színészi pályájában az 1968-1969-es évad hozza el, amikor Zsámbéki Gábor friss diplomás rendezőként Kaposvárra szerződik, és szerepet ad Pogány Juditnak a Várj míg sötét című színdarabban. A következő, 1969-1970-es évadtól elindul színházi karrierje: Csorba István rendezésében a Hamupipőke címszerepét alakítja, és még ebben az évadban megkapja a színész minősítést. A Színházi adattár szerint 149 előadásban szerepelt, 1994 óta szabadfoglalkozású, elsősorban az Örkény István Színházban és a József Attila Színházban lép fel. Vendégként többször fellépett a budapesti Katona József Színházban is.

Legendás filmszerepei közé tartozik Gothár Péter Ajándék ez a nap című alkotása, amelyért 1979-ben a Magyar Filmkritikusok Szövetségének díjával is jutalmazták. Szerepelt olyan közönségfilmekben, mint a Legényanya, a Meseuató, a Zimmer Feri, Az egy szoknya, egy nadrág vagy a Szamba. Pályafutása során feltűnt mélyebb horderejű alkotásokban is, játszott Fehér György Szürkület, Tarr Béla Panelkapcsolat vagy Lugossy László Azonosítás című filmjeiben.

Szinkronszínészként is sok mesefigura életre keltéséhez fűződik a neve: ő kölcsönözte a hangját a kis Vuknak vagy Irmának a Flinstones családból, de a Szaffi szinkronja is őt dicséri. A Pom Pom meséi című filmben több mint száz; a 2010-ben bemutatott Bogyó és Babóca című mesesorozatban több mint hetven hangon szólal meg.

Hatalmas - közel 500 darabos - bohócgyűjteménye van. Hitvallása szerint azért vonzódik a bohócokhoz, mert a játék, az öröm és egyben a szomorúság megtestesítői, akár a színészek.

Koltai Róbert házastársa volt 1971 és 2006 között. Egy fia van, Koltai Gábor, aki rendezőként ismert.